fot. prezydent.pl

Prezydent udaje się do Estonii na obchody 100-lecia państwowości tego kraju

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek wieczorem do Estonii, gdzie w piątek wezmą udział w obchodach 100-lecia niepodległości Estonii. Andrzej Duda będzie też rozmawiał z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył w rozmowie z PAP, że jest to już kolejna wizyta prezydenta w państwach regionu „związana z tym, co można nazwać odrodzeniem państwowości krajów Europy Środkowej 100 lat temu”.

Prezydencki minister podkreślił wagę tego, że obchody odzyskania niepodległości i uzyskania państwowości są celebrowane wspólnie przez państwa naszego regionu.

„Rzeczywiście mamy tu do czynienia z wymiarem regionalnym tych obchodów, z regionalną wspólnotą, którą budujemy poprzez te symboliczne odwiedziny u siebie nawzajem” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Przypomniał, że przed niespełna dwoma tygodniami prezydent Estonii, a także przywódcy pozostałych państw wschodniej flanki NATO (Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy) gościli w Warszawie na szczycie bukaresztańskiej dziewiątki, który był połączony z wspólnym świętowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

„Teraz prezydent wraz z małżonką składa rewizytę w Estonii w roku obchodów 100-lecia ich państwowości. Będą to obchody regionalne, ponieważ obok prezydenta Polski, obecni będą także prezydenci: Finlandii, Gruzji, Islandii, Łotwy i Litwy” – powiedział Szczerski. Zaznaczył, że taka formuła obchodów „pokazuje jak żywa jest dzisiaj więź regionalna między Bałtykiem, Morzem Czarnym a Adriatykiem, sięgająca aż po Gruzję, po wspólnotę nordycko-skandynawską”.

„To buduje także poczucie politycznej jedności na trwałym fundamencie wspólnej historii, wspólnego dziedzictwa, ale także buduje dobrą współpracę w najważniejszych obecnie wyzwaniach dla naszego regionu” – powiedział Krzysztof Szczerski. Zaznaczy, że jednym z nich jest bezpieczeństwo.

„Polska w tej kwestii współpracuje z Estonią niezwykle blisko, ma podobną wizję tego, jak budować bezpieczeństwo naszego regionu poprzez Sojusz Północnoatlantycki, poprzez obecność wojsk sojuszniczych na naszych terytoriach, poprzez wspólne manewry, a także poprzez wspólne spojrzenia na zagrożenia regionalne” – powiedział prezydencki minister.

Drugim ważnym obszarem współpracy regionalnej – mówił Krzysztof Szczerski – jest gospodarka. Wskazał w tym kontekście zarówno na wymiar europejski, w tym dyskusję o przyszłości unijnego budżetu, jak i na współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza.

„Plany rozwojowe i wspólne inwestycje w ramach tej inicjatywy łączą Polskę i Estonię, bo przecież wszystkie ważniejsze projekty w jej ramach, a więc Rail Baltica, Via Carpatia, via Baltica i most energetyczny między krajami bałtyckimi i Polską i przez Polskę dalej do Europy” – powiedział.

Zaznaczył, że intensywna współpraca regionalna między innymi między Estonią a Polską „właśnie dlatego ma szanse na powodzenia, że ma zarówno wymiar głęboko historyczny, tożsamościowy, osadzony we wspólnym doświadczeniu, jak również wymiar bardzo praktyczny, dotyczący bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego”.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że wszystkie te kwestie będą tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Kaljulaid. Od tego spotkania prezydent Duda rozpocznie piątkową wizytę w estońskim Tartu. Następnie para prezydencka weźmie udział w otwarciu wystawy „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów”.

Następnie odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydentów i małżonek państw przybyłych na uroczystości związane z 100-leciem niepodległości Estonii. Zaplanowane jest przemówienie powitalne prezydent Kaljulaid oraz burmistrza Tartu.

Po ceremonii przywódcy spotkają się z p.o. rektora Uniwersytetu w Tartu, a także wezmą udział w warsztatach naukowych z uczniami szkół średnich w Centrum Nauki AHHAA. Kolejnym punktem uroczystości będzie wizyta prezydentów i małżonek w Estońskim Muzeum Narodowym, które uzyskało tytuł Europejskiego Muzeum 2018 roku. Późnym wieczorem przywódcy wezmą udział w ceremonii otwarcia Bałtyckiego Festiwalu Studenckiego Gaudeamus.

PAP/RIRM

drukuj