Prezydent chce odznaczyć płk. Kuklińskiego

Prezydent RP Andrzej Duda chce przedyskutować z Kapitułą Orderu Orła Białego pośmiertne przyznanie najwyższego odznaczenia śp. pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu. Głowa państwa uznała za wartą uwagi tę inicjatywę, z którą występuje do niego wiele stowarzyszeń patriotycznych.

W sierpniu bieżącego roku, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, zwróciło się do niego z apelem o uhonorowanie śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego awansem generalskim i Orderem Orła Białego, sugerując jako najlepszą datę tegoroczne święto Niepodległości 11 listopada.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, nie kryje zadowolenia z odpowiedzi, którą otrzymał w tej sprawie z Kancelarii Prezydenta.

Otrzymałem odpowiedź, która jest odpowiedzią pozytywną, tzn., że sprawa będzie rozpatrywana przez Kapitułę Orderu Orła Białego. Natomiast, co do awansu generalskiego, jest problem z uwagi na to, że musi być wniosek ministra obrony narodowej, ale nie widzę przeszkód, aby prezydent Andrzej Duda, który z panem wicepremierem Siemoniakiem zdaje się ma dość dobry kontakt, to uzgodnił – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Kapituła OOB w obecnym składzie osobowym już raz odrzuciła taki wniosek argumentując, że nie powinno się przyznawać Orderu osobom zmarłym, aby nie tworzyć precedensu. Jednak zdarzały się już takie przypadki. Tak właśnie zachował się w 2006 roku śp. prezydent Lech Kaczyński, honorując generała Emila Fieldorfa – „Nila” i rotmistrza Witolda Pileckiego. Spotkało się to wtedy z niezrozumiałym sprzeciwem członka kapituły śp. Władysława Bartoszewskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl