fot. https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/prezydent-rp-andrzej-duda-w-kijowie-,57770

Prezydent RP i szef polskiego rządu złożyli życzenia Ukraińcom z okazji Dnia Niepodległości

24 sierpnia Ukraińcy obchodzą Dzień Niepodległości. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda oraz premier Matusz Morawiecki złożyli życzenia mieszkańcom Ukrainy z okazji ich święta.

Andrzej Duda w nagraniu video przypomniał, że nasz kraj jako pierwszy uznał niepodległość Ukrainy. [czytaj więcej] „Dzisiaj również solidarnie stoimy przy Was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów” – powiedział Prezydent RP.

– Wiem, że zwyciężycie. My, Polacy wierzymy, że wolna Ukraina odbudowana ze zniszczeń będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie. Przyjmijcie, proszę, najlepsze życzenia z okazji rocznicy Waszego Dnia Niepodległości. Życzenia składane w czasie, gdy wszyscy widzimy, jaką niepodległość ma cenę. Niech przyjaźń mocno łączy Polaków i Ukraińców – mówił prezydent Andrzej Duda.

Szef rządu Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że dziś przypada 31. rocznica uchwalenia deklaracji niepodległości Ukrainy.

Premier dołączył też nagranie, w którym przytoczył fragment tego dokumentu. Podkreślił, że Ukraina „w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa udowadnia, że jest prawdziwie niepodległa”. Mateusz Morawiecki zapewnił o wsparciu naszego kraju.

– Polska nie patrzy biernie na to, co się dzieje. Jesteśmy z Ukrainą na dobre i na złe. Wspieramy Wam w każdy możliwy sposób: poprzez dostawy, udzielanie się na forach międzynarodowych, a przede wszystkim udzielanie schronienia ukraińskim kobietom i dzieciom, które uciekły przed wojną. Nasze narody przeszły długą drogę i stoją dziś po tej samej stronie – po stronie wolności. Razem stoimy na straży dziedzictwa cywilizacji europejskiej. Wierzymy, że żadne imperium, żadna władza nie jest w stanie zniszczyć wolnych ludzi. To wolni ludzie budują państwa i rządy, a nie odwrotnie – akcentował premier Mateusz Morawiecki.  

24 sierpnia 1991 roku ukraińska Rada Najwyższa przyjęła Akt Niepodległości Ukrainy. Dokument ogłosił obywatelom i światu, że odtąd istnieje niepodległe demokratyczne państwo ukraińskie. Od 182. dni Ukraińcy walczą z rosyjską inwazją.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl