Papież Franciszek złoży ekumeniczną wizytę w Genewie

Papież Franciszek uda się dzisiaj na 10 godzin do Genewy. W trakcie tej 23 zagranicznej podróży odwiedzi siedzibę Światowej Rady Kościołów, czyli działającą od 70 lat ekumeniczną organizację chrześcijańską. Odprawi też Mszę św. dla katolików.

Szwajcaria będzie 35 krajem odwiedzanym przez Franciszka w czasie ponad 5 lat jego pontyfikatu.

Papież wystosuje ekumeniczne orędzie oraz przesłanie pokoju. Spotka się tam również między innymi z 4-osobowymi delegacjami z Korei Północnej i Południowej.

Założona w 1948 r. Światowa Rada Kościołów skupia 350 protestanckich, anglikańskich i prawosławnych kościołów ze 120 krajów, do których należy ponad pół miliarda wiernych.

Papież udaje się do Genewy jako „pielgrzym ekumeniczny”, by „iść, modlić się i pracować razem” na rzecz jedności chrześcijan i pokoju – podkreślił rzecznik Watykanu Greg Burke, przytaczając hasło tej jednodniowej podróży. Położył nacisk na jej wymiar ekumeniczny.

„Z tego powodu Papież nie odwiedzi żadnej z wielu międzynarodowych organizacji, które znajdują się w Genewie” – wyjaśnił.

Franciszek przybędzie do Genewy w czwartek około godziny 10.00 rano. Po ceremonii powitania przewidziano rozmowę Papieża z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Alainem Bersetem w saloniku na lotnisku.

Następnie Papież pojedzie do Centrum Ekumenicznego Światowej Rady Kościołów, gdzie weźmie udział w modlitwie z udziałem około 250 przedstawicieli różnych wyznań i wygłosi homilię.

Po południu odbędzie się tam spotkanie ekumeniczne, którego uczestnicy wysłuchają papieskiego przemówienia.

Ostatnim punktem wizyty będzie Msza św., jaką papież odprawi w hali Palexpo dla około 40 tys. osób, przybyłych zarówno z całej Szwajcarii, jak i sąsiedniej Francji.

Wieczorem Franciszek powróci do Rzymu.

PAP/RIRM

drukuj