Papież Franciszek rozpoczął wizytę na Kubie

Samolot z Ojcem św. Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Hawanie, gdzie odbyła się ceremonia powitalna.

Niech Kuba podąża drogą sprawiedliwości, pokoju, wolności i pojednania- powiedział papież Franciszek po przybyciu w sobotę do Hawany. W przemówieniu podczas ceremonii powitania mówił, że poprawa stosunków między Kubą a USA powinna być wzorem dla świata.

Odnosząc się do przełomu w relacjach między Kubą a Stanami Zjednoczonymi po ponad pół wieku papież oświadczył: „Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami wydarzenia, które napełnia nas nadzieją; procesu normalizacji stosunków między dwoma narodami po latach oddalenia”.

„To znak tego, że górę wzięła kultura spotkania, dialogu, uniwersalnego systemu wartości nad systemem martwym na zawsze” – stwierdził Franciszek.

Zaapelował do polityków, by uczynili wszystko co możliwe na rzecz „pokoju i dostatku swych narodów, całej Ameryki”. Papież zaznaczył: normalizacja ta powinna być „wzorem pojednania dla całego świata w tej trzeciej wojnie światowej w kawałkach, której jesteśmy świadkami”.

Franciszek wspomniał też wizyty swych poprzedników – Jana Pawła II i Benedykta XVI na wyspie.

„Wiem, że ich wspomnienie wzbudza wdzięczność i miłość w narodzie i we władzach Kuby. Dziś odnawiamy te więzy współpracy i przyjaźni, by Kościół nadal towarzyszył i dodawał otuchy narodowi kubańskiemu w jego nadziejach i troskach” – podkreślił Papież.

Kubański przywódca Raul Castro w swym wystąpieniu ostro potępił embargo nałożone na Kubę. Mówił, że wyrządza ono krzywdę ludziom i rodzinom. Embargo – jak stwierdził – jest „okrutne, niemoralne i nielegalne”.

Zapewniając papieża o wdzięczności za jego wsparcie dla dialogu między Stanami Zjednoczonymi a Kubą Castro ocenił: „przywrócenie stosunków dyplomatycznych było pierwszym krokiem ku normalizacji więzów między dwoma krajami, który wymagać będzie rozwiązania problemów i niesprawiedliwości”.

W niedzielę w godzinach popołudniowych czasu polskiego Papież Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. na placu Rewolucji w Hawanie. Podczas niej po raz pierwszy w trakcie zagranicznej pielgrzymki udzieli pierwszej komunii pięciorgu dzieciom.

Franciszek spotka się następnie z przywódcą kubańskim Raulem Castro. Bardzo prawdopodobne jest także spotkanie z jego starszym bratem, Fidelem Castro. Późnym wieczorem czasu polskiego Papież odprawi nieszpory w hawańskiej katedrze i pozdrowi młodzież w ośrodku kultury.

Poniedziałek Ojciec św. Franciszek spędzi w mieście Holguin, gdzie będzie sprawował Eucharystię. Następnie spotka się z kubańskimi biskupami i odwiedzi sanktuarium maryjne. We wtorek w Santiago Papież będzie przewodniczył Mszy św. w tamtejszej bazylice oraz spotka się z rodzinami. Tego dnia Papież odleci do Stanów Zjednoczonych.

Program podróży apostolskiej Ojca św. Franciszka na Kubę i do USA 

Podróż Ojca św. na Kubę i do Stanów Zjednoczonych ma potrwać dziesięć dni.  W jej trakcie poruszone zostaną aspekty społeczne, polityczne, ekologiczne, a także te dotyczące przyszłości Kościoła.

– Wizyta Ojca św. na Kubie symbolizuje nową nadzieją dla Kuby. A Papież przychodzi jako misjonarz miłosierdzia i myślę, że będzie mówił nam, że nie można budować przyszłości i nadziei na fundamencie resentymentów i urazów. Więc ma zamiar nawracać do pojednania i okazać miłosierdzie – powiedział ks. abp Thomas Wenski, arcybiskup Miami.

Mieszkańcy Kuby już od dłuższego czasu przygotowywali  się na spotkanie z Ojcem św. Franciszkiem. Tym bardziej, że wizyta Papieża ma być symbolicznym ukoronowaniem starań Stolicy Apostolskiej, które w grudniu zeszłego roku doprowadziły do poprawy stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Kubą oraz dały nadzieję na ich pełną normalizację.

Hasłem przewodnim pielgrzymki są słowa: „Misjonarz miłosierdzia”. Poszczególne punkty pielgrzymki transmitować będą Radio Maryja i TV Trwam.

PAP/TV Trwam News/RIRM

drukuj