Audiencja Generalna Ojca Świętego Franciszka

Przede wszystkim, dzień dobry!

Przygotowałem na dzisiaj, jak w każdą środę tego Roku Miłosierdzia, katechezę o bliskości Jezusa. Ale wobec informacji o trzęsieniu ziemi, jakie dotknęło środkową część Włoch, które zniszczyło całe regiony dokonując wiele ofiar śmiertelnych i rannych, nie mogę nie wyrazić mojego głębokiego bólu i mojej bliskości z osobami zamieszkującymi miejsca dotknięte tym trzęsieniem ziemi; z osobami, które utraciły swoich bliskich i które wciąż odczuwają to trzęsienie poprzez strach i przerażenie.

Słysząc burmistrza Amatrice, że cała ta miejscowość przestała istnieć i że pośród zabitych są także dzieci, bardzo mnie to porusza, I dlatego chcę zapewnić wszystkie te osoby z okolic Accumuli, Amatrice i pozostałych, w diecezji Rieti, Ascoli Piceno i z pozostałych w całej prowincji Lazio, Umbria i Marche o modlitwie i pragnę im powiedzieć, aby były pewne czułości i uścisku całego Kościoła, który w tej chwili pragnie was uścisnąć swoją macierzyńską miłością, także naszym uściskiem z tego Placu (św. Piotra).

Dziękując wszystkim wolontariuszom i pracownikom obrony cywilnej, którzy śpieszą z pomocą ludności, proszę abyście zjednoczyli się ze mną na modlitwie, aby Jezus Chrystus, który zawsze wzruszał się wobec cierpienia ludzkiego pocieszył wszystkich o obolałym sercu i podarował im dar pokoju przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny. Wraz z Jezusem przeżyjmy wzruszenie.

Dzisiejszą więc katechezę przekładamy na następną środę, a was zapraszam do odmówienie ze mną jednej części różańca świętego za tych naszych braci i siostry.

Do Polaków Ojciec Święty powiedział:

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, przechodząc przez Świętą Bramę miłosierdzia pamiętajcie, że Chrystus jest jedynym źródłem błogosławieństwa, z którego wypływa zbawienie dla wszystkich ludzi, a wiara, nadzieja i miłość uzdalniają nas do przyjęcia tej łaski. Z serca wam błogosławię.

Tłumaczenie: Radio Watykańskie

drukuj