fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Toczy się gra o to, czy Jezus będzie obecny w życiu ludzi

Bliskość jest kluczem ewangelizatora, ponieważ jest kluczową postawą w Ewangelii – powiedział Ojciec Święty Franciszek w homilii podczas Mszy św. Krzyżma.

W Wielki Czwartek, gdy wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa, przed południem Papież mówił o obszarach bliskości kapłańskiej: towarzyszenia duchowego, spowiedzi i kaznodziejstwa.

Kapłana bliskiego, podążającego pośród swego ludu z bliskością i czułością dobrego pasterza, ludzie nie tylko bardzo cenią, ale co więcej, odczuwają do niego coś szczególnego. Coś, co odczuwają tylko w obecności Jezusa – powiedział Ojciec Święty.

– To rozpoznanie naszej bliskości nie jest rzeczą dodatkową. Toczy się w niej gra o to, czy Jezus będzie obecny w życiu ludzkości czy pozostanie tylko na płaszczyźnie idei, zamknięty w drukowanych literach, ucieleśniony w jakimś dobrym nawyku, który krok po kroku staje się rutyną – podkreślił Papież.

Ojciec Święty wskazał kapłanom za wzór Maryję – Matkę Bożej bliskości. Stwierdził, że aby mówić tak jak Ona, trzeba umieć przebywać tam, gdzie przygotowują się rzeczy ważne, te, które liczą się dla każdego serca, każdej rodziny, każdej kultury.

W Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma Świętego kapłani poświęcili oleje, które służą później przy udzielaniu sakramentów: chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. Podczas Eucharystii odnawiali też swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Z kolei wieczorem sprawowana będzie Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która inauguruje Triduum Paschalne.

W Radiu Maryja i Telewizji Trwam o godz. 18.00 rozpocznie się transmisja z Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku. Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański.

RIRM

drukuj