fot. pixabay.com

J. Sellin: Prezydent A. Duda 1 września wygłosi ważny komunikat dot. odkrytych na Westerplatte szczątków obrońców wybrzeża

Z ust prezydenta Andrzeja Dudy 1 września ma paść ważny komunikat dotyczący odkrytych na Westerplatte szczątków obrońców wybrzeża – poinformował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Przed nami kolejna, 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody 1 września rozpoczną się o godz. 4.45 przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W tym roku ich organizatorem jest wojsko, co już wcześniej zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Na Westerplatte okazji do przemówienia nie będzie miała prezydent Gdańska. Decyzję podjął resort obrony. Ma być za to ważne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

– Pan prezydent Andrzej Duda tam obecny zakomunikuje coś istotnego w sprawie odkrytych rok temu przez nas w ramach badań archeologicznych na Westerplatte szczątków 9 żołnierzy z Westerplatte, którzy tam zginęli, byli pochowani i nikt o tym nie wiedział – poinformował w Radiu Wnet wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Administratorem terenów na Westerplatte jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Już wcześniej placówka ogłosiła, że na Westerplatte powstanie cmentarz, na którym pochowani zostaną polegli obrońcy wybrzeża. Muzeum prowadzi konkurs, który ma wyłonić ostateczny projekt nekropolii.

TV Trwam News

drukuj