fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Głównym celem nowelizacji jest zmiana kryteriów determinujących tempo powrotu do pierwotnej formuły reguły wydatkowej – poinformował KPRP w komunikacie.

W dniu 18 sierpnia 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw – przekazała Kancelaria Prezydenta RP w dzisiejszym komunikacie.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1428709634467057666

Głównym celem nowelizacji, jak wynika z komunikatu, jest zmiana kryteriów determinujących tempo powrotu do pierwotnej formuły stabilizującej reguły wydatkowej. Poza tym zostały wprowadzone nowe rozwiązania w odniesieniu do konsolidacji przepływów finansowych między jednostkami i organami objętymi SRW. Regułą wydatkową objęto także państwowe fundusze celowe oraz Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

W nowelizacji został poszerzony także katalog jednostek sektora finansów publicznych o Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a także zostały zmodyfikowane przepisy określające zasady sporządzania planów finansowych państwowych funduszy celowych oraz dokonywania w nich zmian. Uchylone zostały regulacje zobowiązujące ministra finansów do podawania do publicznej wiadomości zbiorczych danych dotyczących ogółu operacji finansowych sektora finansów publicznych. Zmodyfikowano także zakres upoważnienia dla ministra finansów do określenia w drodze rozporządzenia zasad sprawozdawczości obowiązujących w określonych jednostkach sektora finansów publicznych.

Ustawa zawiera również przepisy o charakterze czasowym, nadające szczególne uprawnienia w zakresie dokonywania zmian w budżecie państwa Prezesowi Rady Ministrów. Uprawnienia te dotyczą zarówno przenoszenia wydatków pomiędzy podziałami klasyfikacji budżetowej, jak i blokowania planowanych wydatków – napisano w komunikacie KRPR.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem kilku artykułów, które w życie wchodzą od 1 stycznia 2022 r.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl