fot. https://twitter.com/mblaszczak

Wojsko Polskie i Straż Graniczna prowadzą patrole na polsko-białoruskiej granicy

Wojsko Polskie wspólnie ze Strażą Graniczną patroluje odcinek graniczny z Białorusią. W operacji uczestniczy dziś 900 żołnierzy. W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z Unią Europejską gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów m.in. z Iraku, Syrii i Afganistanu. Przedstawiciele UE zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów w ramach „wojny hybrydowej”.

Szef MON, Mariusz Błaszczak, powiedział, że granica z Białorusią jest szczelna. Minister przypomniał, że wojsko rozłożyło ponad 100 km ogrodzenia będącego zaporą.

– Od kilku dni Straż Graniczna jest wspierana przez żołnierzy Wojska Polskiego z 16. Dywizji Zmechanizowanej. Wsparcie dotyczy wspólnych patroli, strzeżenia granicy, żeby proces, który jest wymierzony w Polskę i realizowany przez reżim rządzący w Mińsku, był nieskuteczny. Chodzi o to, żebyśmy zapewnili bezpieczeństwo Polski. Tak się dzieje – powiedział Mariusz Błaszczak.

Straż Graniczna wskazała, że w ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. Straż Graniczna odnotowała dotychczas ponad 2000 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

RIRM

drukuj