PE: konserwatyści przygotowują własną rezolucję dot. Polski

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przygotuje własny projekt rezolucji o sytuacji w Polsce – podał jej rzecznik James Holtum. Podkreślił on również, że europejscy konserwatyści mają spójne stanowisko ws. zajmowania się przez Komisję Europejską sytuacją wewnętrzną w poszczególnych krajach.

James Holtum wyraził wątpliwość wobec rezolucji przygotowywanej przez większość grup politycznych Parlamentu Europejskiego, która według partii konserwatywnej nie będzie stanowiła konstruktywnego podejścia.

Europoseł prof. Mirosław Piotrowski ocenia, że rezolucja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów najprawdopodobniej zostanie odrzucona.

W Parlamencie Europejskim od lat jest utarty zwyczaj, że jeśli grupy polityczne nie zgadzają się na rezolucję w jakiejś sprawie, nie dochodzą do konsensusu – chociażby w przypadku innych krajów, także spoza Europy –  to każda grupa może przygotować swój własny projekt rezolucji i są one głosowane w stosownej kolejności. Jestem przekonany, że rezolucja przygotowywana przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zostanie odrzucona w głosowaniu, gdyż nie spełniałaby tego podstawowego celu inicjatorów, a mianowicie napiętnowania rządu Polskiego na forum międzynarodowym – mówi prof. Mirosław Piotrowski.

W najbliższą środę Parlament Europejski ma głosować nad rezolucją wzywającą polski rząd do przestrzegania opinii Komisji Weneckiej ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i publikacji jego wyroków. Negocjacje nad krytycznym wobec rządu premier Beaty Szydło tekstem prowadzi kilka grup politycznych, m.in. Europejska Partia Ludowa, do której należą europosłowie z ramienia Platformy Obywatelskiej.

RIRM

drukuj