fot. PAP/Wojtek Jargiło

W całej Polsce odbyły się wigilie dla osób samotnych i potrzebujących

Wigilia dla osób samotnych i potrzebujących to wyjątkowa tradycja. Spotkania organizowane przez Caritas odbywały się w całej Polsce. Było wspólne kolędowanie, łzy wzruszenia i życzenia.  

Dziś blisko 1400 osób biednych, bezdomnych i samotnych zasiadło do największego wigilijnego stołu w Polsce.  Wieczerza wigilijna tradycyjnie miała miejsce w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Wigilia Caritas jest organizowana dla wszystkich potrzebujących, a więc osób bezdomnych, samotnych – zaznacza ks. Łukasz Łukasik, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Na stole znalazły się tradycyjne wigilijne potrawy.

– Przygotowaliśmy 400 kg karpia, 450 litrów barszczu, 500 kg ziemniaków, kapusty, a także porcje z ciastem – wskazuje ks. Łukasz Łukasik.

Wigilii nie byłoby jednak bez ogromnej pracy, jaką wykonali wolontariusze.

– Cieszyliśmy się tym że możemy po prostu wspólnie razem ze znajomymi tutaj przyjść i pomagać. Sprawiało nam to po prostu przyjemność i radość – podkreśla Mateusz Sobczak.   

Przy jednym stole podczas Wigilii Miłosierdzia spotkali się dziś także potrzebujący z Lublina i okolic.

– Dziś szczególny dzień, aby odkryć to dobro, to dobro, które się przejawia w tym dzisiejszym spotkaniu – akcentuje ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Jak co roku, także i teraz nie zabrakło wspólnej modlitwy, dzielenia się opłatkiem i wigilijnych potraw.

– W czasie świąt Bożego Narodzenia łączymy się z nimi duchowo, dając im namiastkę tych świąt, które spędzamy w gronach rodzinnych – podkreśla Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Gorącego barszczu nie mogło zabraknąć na Wigilii w Sopocie.

Dzięki takim spotkaniom ludzie potrzebujący mogą poczuć się potrzebni. Pan Robert ma tylko jedno marzenie.

– Taki drobny pokoik i praca – zaznacza.

Bo obecność przy drugim człowieku, zwłaszcza tym w potrzebie, jest jednym z najpiękniejszych wymiarów miłości.

TV Trwam News

 

drukuj