fot. episkopat.pl

Ks. abp J. Michalik: Boże Narodzenie to wyjście Pana Boga w kierunku człowieka

Boże Narodzenie to wyjście Pana Boga w kierunku człowieka. Pan Bóg chce pomóc nam zrozumieć tę wielką tajemnicę i chce, żebyśmy o Nim usłyszeli po ludzku, w języku ludzkim: o Jego miłości, dobroci, sprawiedliwości oraz życzliwości do ludzi. Myślę, że to jest właśnie ta wielka radosna prawda, że człowiek dowiaduje się, że Panu Bogu zależy na każdym i każdej z nas – mówił ks. abp Józef Michalik, biskup senior archidiecezji przemyskiej.

Ksiądz arcybiskup Józef Michalik podkreślił, że Boże Narodzenie to także wydarzenie historyczne.

– Święta Bożego Narodzenia wyrosły z wydarzenia historycznego, które miało miejsce ponad 2000 lat temu, a liturgia podejmuje właśnie tę prawdę historyczną. To wydarzenie, ten fakt próbuje nas zachęcić, żebyśmy pogłębili wiedzę na temat tego wydarzenia betlejemskiego, że Jezus Chrystus narodził się w Betlejem, stawiając pytanie „Kim On jest?” i pomaga nam znaleźć odpowiedź na to pytanie. To nie tylko dziecię- człowiek, to Bóg-człowiek, który rodzi się w Betlejem – zaznaczył arcybiskup senior diecezji przemyskiej.

To jest tajemnica dostępna przez wiarę – dodał duchowny.

– Przypomina nam ona o Bogu rozmiłowanym w człowieku, bo Boże Narodzenie to jest wyjście Pana Boga w kierunku człowieka. Pan Bóg chce pomóc nam zrozumieć tę wielką tajemnicę i chce, żebyśmy o Nim usłyszeli po ludzku, w języku ludzkim: o Jego miłości, dobroci, sprawiedliwości oraz życzliwości do ludzi. Myślę, że to jest właśnie ta wielka radosna prawda, że człowiek dowiaduje się, że Panu Bogu zależy na każdym i każdej z nas, skoro staje się człowiekiem, żeby przemówić do nas ludzkim językiem i za nas umrzeć na krzyżu – akcentował ks. abp Józef Michalik.

Życzę, żebyśmy przez pogłębioną wiarę, przez uczciwe postawienie sobie bardzo ważnych, umożliwiających wzrost odkupionego człowieczeństwa pytań, potrafili zbliżyć się do tej tajemnicy – powiedział arcybiskup senior diecezji przemyskiej.

– Bóg stał się człowiekiem po to, żeby człowiek stał się przybranym dzieckiem Bożym. Mamy na kogo liczyć, możemy liczyć na Jego pomoc. Drogą do odkrycia tego kontaktu z Panem Bogiem jest modlitwa, wyciszenie, aby pozwolić Panu Bogu do nas mówić. Pamiętajmy, że Bóg jest blisko, a przez Boże Narodzenie, Pan Bóg staje się jeszcze bliższy człowiekowi – wskazał duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl