W Krakowie odbyła się 21. Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących

Już po raz 21. na krakowskim rynku odbyła się Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących. Zgromadzeni otrzymali gorące wigilijne potrawy, a także paczki z artykułami spożywczymi. Uczestnicy spotkania mogli skorzystać także z bezpłatnej pomocy medycznej.

W specjalnie przygotowanym szpitalu polowym badania przeprowadzało 50 lekarzy, ratowników i wolontariuszy. Wykonywane były badania przesiewowe, takie jak USG brzucha, echo serca czy EKG. Przyjmował także dentysta.

– Bardzo szeroko podchodzimy do tych badań przesiewowych, aby wyłapać jak najwięcej możliwych poważnych patologii. W zeszłym roku udało nam się wyszukać kilku mniej zamożnych pacjentów, którzy potrzebowali później dalszej pomocy z naszej strony i tę dalszą pomoc z naszej strony otrzymali – mówi dr n. med. Bartłomiej Guzik.

To największe tego typu dzieło w Polsce. Co roku na krakowską Wigilię przyjeżdża kilka tysięcy osób z całego kraju. Organizatorem i inicjatorem spotkania jest Jan Kościuszko, a współorganizatorem Arcybractwo Miłosierdzia pw. Bogurodzicy NMP Bolesnej w Krakowie. Dzieło wspiera ponad 100 wolontariuszy.

RIRM

drukuj