fot. wikipedia.org

Kraków: tegoroczna subwencja oświatowa przeznaczona dla miasta jest większa o ponad 10 proc. od ubiegłorocznej

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak uspokaja władze Krakowa. Tegoroczna subwencja oświatowa przeznaczona dla miasta jest większa o ponad 10 procent od ubiegłorocznej. A to z kolei gwarantuje pieniądze na podwyżki dla nauczycieli.

Jak mówiła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, Kraków nie powinien narzekać na brak pieniędzy. Tegoroczna subwencja oświatowa, jaką otrzymało miasto, jest o 86 milionów złotych większa od tej z ubiegłego roku.

– Subwencja dla miasta Krakowa w 2019 roku wynosi 916,7 miliona złotych. Jest ona wyższa od tej, która była wpłacana do naszego budżetu w 2018 roku o 86 milionów, to znaczy o 10,4 procenta – wskazała Barbara Nowak.

Co więcej, tegoroczna subwencja rekompensuje samorządowi wzrost nauczycielskich pensji.

– W tym uwzględniona jest dodatkowa kwota 17,2 miliona złotych na podwyżki dla nauczycieli od września 2019 roku – oznajmiła małopolska kurator oświaty.

Według wyliczeń małopolskiego kuratorium oświaty, koszt nauczycielskich podwyżek w Krakowie w 2019 roku to ponad 72 miliony złotych.

– Wzrost subwencji w wysokości 86 mln zdecydowanie pokrył, a wręcz przekroczył koszty podwyżki. (…) Należy również podkreślić, że dochody Krakowa rosną w bardzo szybkim tempie i to też jest ważna uwaga – zaznaczyła Barbara Nowak.

Podwyżki dla nauczycieli to efekt porozumienia zawartego między rządem a oświatową „Solidarnością”.

TV Trwam News

drukuj