fot. PAP

Wigilia dla potrzebujących w Krakowie

W Krakowie po raz 18. odbyła się Wigilia dla osób ubogich, bezdomnych i najbardziej potrzebujących. Jak co roku, w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem Rynek Główny zamienił się w największy w Europie wigilijny stół.

Wigilia na krakowskim rynku to największa tego typu akcja organizowana nie tylko w Polsce, ale w Europie. Na wyjątkowe świąteczne spotkanie do Krakowa przyjechały tysiące ubogich z całego kraju. Rynek Główny na chwilę zamienił się dziś w wielki świąteczny stół dla wszystkich potrzebujących.

Uczestnicy Wigilii mogli zjeść przede wszystkim ciepły posiłek, ale także otrzymać świąteczne prezenty. Organizatorzy spotkania podkreślają, że w tym dniu dobrze jest zobaczyć te zmęczone życiem twarze, które chociaż na chwilę promienieją.

Przychodzę od paru lat, a poza tym od paru lat jestem już też samotna – i dlatego właśnie tu przychodzę na Wigilię – mówi jedna z uczestniczek.

W tym roku organizatorzy przygotowali ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw.

Robimy tradycyjne dania, ponieważ to jest z naszych prywatnych pieniędzy, bez żadnej pomocy zewnętrznej – oprócz partnerów, którzy bardzo hojnie obdarowali nas paczkami. I ci ludzie je dostaną. Jest tradycyjnie 150-200 tysięcy sztuk pierogów przygotowane, 8 tysięcy litrów barszczu czerwonego z uszkami i zupy grzybowej z prawdziwych grzybów – tłumaczy Jan Kościuszko, organizator Wigilii dla potrzebujących.

Jan Kościuszko zaznacza, że nie chodzi o bicie rekordów w ilości wydawanych porcji, ale o to, by najbardziej potrzebujący poczuli, że ktoś o nich myśli. Organizator wydarzenia zaapelował również do mieszkańców o przynoszenie produktów spożywczych na Rynek. „To nie jest zwykły podarunek – to środki, dzięki którym ktoś będzie mógł przetrwać zimę” – podkreślił.

Dostaliśmy od sadowników z Nowego Sącza przepiękne, ekologiczne jabłka, aż się uśmiechają do tych wszystkich, którzy będą łaskawi przynieść nam cokolwiek, co mają w domu. Najchętniej przyjmiemy konserwy, kawę czy słodycze. To zostanie w sposób transparentny rozdane na ich oczach biednym, a my zrewanżujemy się jabłkami – Te jabłka będą rozdawane dla tych, którzy przyniosą nam jakieś dary, jaki wkładane do paczek dla bezdomnych – mówi Jan Kościuszko.

Wieczorem na Rynku Głównym odbędzie się 55. Lekcja Śpiewania pod hasłem: „Kolędy do śpiewania po domach” przygotowana przez artystów z kabaretu Loch Camelot i Bibliotekę Polskiej Piosenki. Organizatorem wigilii są Jan Kościuszko oraz Grupa Kościuszko M2B.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj