Korea Płn. na czarnej liście krajów finansujących terroryzm?

Stany Zjednoczone w odpowiedzi na atak hakerów na wytwórnię „Sony Pictures”, rozważają ponowne umieszczenie Korei Północnej na czarnej liście krajów finansujących terroryzm.

Korea Północna przez ok. 20 lat figurowała na czarnej liście krajów, finansujących terroryzm, ale została z niej usunięta w 2008 r., za prezydentury George’a Busha. Po ataku hakerów na Sony Pictures, który doprowadził do odwołania premiery komedii „The Interview”, niektórzy amerykańscy kongresmeni apelowali o ponowne umieszczenie Korei na czarnej liście. Tematem filmu jest fikcyjny zamach na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Wczoraj prezydent Barack Obama skrytykował firmę Sony za odwołanie filmu. „The Interview” zdaniem prezydenta, powinien trafić na ekrany. Obama stanowczo stwierdził, że nikt nie będzie narzucał cenzury w Stanach Zjednoczonych, tym bardziej hakerzy z Korei Północnej.

Firma „Sony” poniosła znaczące szkody. Były groźby wobec jej pracowników. Współczuję im z powodu wielu obaw, w obliczu których się znaleźli. Mimo wszystko uważam, że popełnili błąd – powiedział Barack Obama.

Szef Sony Pictures tłumaczył, że wytwórnia nie miała wyjścia i musiała wycofać film, gdyż największe kina nie chciały go wyświetlać.

Nie rozmawiałem z prezydentem, nie wiem więc czy rozumie sekwencję zdarzeń przez które film nie jest pokazywany w kinach. W związku z tym nie mogę się zgodzić z poglądem, że jego wycofanie było błędem – zaznaczał Michael Lynton, szef Sony Picturies.

W wyniku cyberataku na hollywoodzką wytwórnię, należącą do japońskiej firmy, hakerzy przechwycili m.in. informacje o numerach ubezpieczeń społecznych pracowników, szczegóły kontraktów z aktorami i twórcami filmowymi, a także całe filmy dopiero czekające na premierę. Do ataku przyznali się hakerzy z grupy o nazwie „Strażnicy Pokoju”. Zagrozili oni też atakami, porównywalnymi z 11 września 2001 roku, jeśli film wejdzie na ekrany kin. „The Interview” miał mieć premierę w Stanach Zjednoczonych w okresie świątecznym.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl