fot. pixabay.com

Nowa amerykańska szczepionka przeciwko COVID-19

Będzie nowa szczepionka przeciwko COVID-19. To preparat amerykańskiej firmy Novavax.

Novavax to kolejna szczepionka przeciwko koronawirusowi. Dwudawkowy preparat tej firmy różni się od dopuszczonych już do stosowania na świecie szczepionek. Zawiera białko wirusa, przeciw któremu wytwarzane są przeciwciała.

Amerykańska firma Novavax jest mniejsza od konkurentów i do tej pory nie wprowadziła na rynek żadnego produktu – wskazał portal Politico.

Na rozwój i produkcję otrzymał od rządu federalnego ponad półtora miliarda dolarów. Koncern zobowiązał się do dostarczenia 100 milionów dawek w USA do końca tego roku. Obecnie w Stanach Zjednoczonych – które mają spore zapasy preparatów Pfizera, Moderny oraz Johnson&Johnson – traktowane jest to jako opcja rezerwowa. Mimo tego Novavax zamierza jeszcze na wiosnę złożyć wniosek o „zielone światło” na używanie swojego produktu w Stanach Zjednoczonych.

Więcej danych na temat skuteczności poznamy dopiero, gdy Novavax będzie się ubiegać o zgodę na stosowanie w USA lub Europie. Preparat tej firmy może być kluczowy dla wielu krajów. Novovax obiecuje ponad miliard dawek dla państw o niskim i średnim dochodzie.

TV Trwam News

drukuj