fot. PAP/EPA

W Waszyngtonie obchodzona jest 70. rocznica powstania NATO

Dokładnie 70 lat temu w Waszyngtonie przedstawiciele 12 państw podpisali sojusz wojskowy – Pakt Północnoatlantycki (NATO). W skład Sojuszu weszły: USA, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Norwegia, Islandia i Portugalia.

Uroczystości rocznicowe stały się okazją do spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO. W drugim dniu waszyngtońskich obrad uczestniczy także szef MSZ, Jacek Czaputowicz.

Dziś zaplanowano sesję Rady Północnoatlantyckiej Sojuszu, która jest organem decyzyjnym NATO. Poruszone zostaną kwestie dot. relacji z Rosją, walki z terroryzmem oraz współpracy transatlantyckiej i podziału obciążeń.

Podczas obrad Polska jest zainteresowana m.in. kwestią amerykańskich baz. Tu pojawiają się konkrety – ocenił historyk dr Piotr Gawryszczak.

– Ciekawe i interesujące dla Polski są te głosy, które mówią o tym, że z funduszy NATO będzie budowana baza, czy takie składowisko uzbrojenia i amunicji, w Polsce dla wojsk amerykańskich, ale przecież wiadomo, że i dla wojsk NATO. To jest taki konkret i bardzo pozytywna informacja. Natomiast z drugiej strony wydaje się, że to szczyt taki jubileuszowy. Natomiast następny szczyt, w Londynie pod koniec tego roku, dopiero będzie oficjalnym z głowami państw, zaś teraz tylko ministrowie spraw zagranicznych – powiedział dr Piotr Garwyszczak.

Zwieńczeniem obrad będzie konferencja sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Spotkaniu towarzyszą m.in. rocznicowe konferencje. Z inicjatywy ambasady RP odbędzie się dyskusja panelowa „Dwadzieścia lat później: lekcje z rozszerzenia NATO i przyszłość Sojuszu”. Jest ona poświęcona doświadczeniom Czech, Węgier i Polski w NATO.

RIRM

drukuj