fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Dr M. Kawa o przejęciu Afganistanu przez talibów: Prawdopodobnie jest to najpoważniejszy kryzys, przed jakim stanie obecny prezydent USA

Zewnętrzny autorytet USA jest w ostatnich godzinach deprecjonowany przez nieprzemyślaną i źle przygotowaną akcję opuszczenia Afganistanu. Obecna sytuacja i kryzys Stanów Zjednoczonych wzmacnia Chiny i Rosję – poinformował dr Marek Kawa, amerykanista, podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

W ostatnich dniach talibowie przejęli Afganistan po tym, jak Joe Biden podjął decyzję o opuszczeniu kraju przez wojska amerykańskie. Pewności talibom dodała ucieczka władz oraz brak obrony ze strony afgańskiej armii. [czytaj więcej]

– Były sygnały, że postawa prezydenta Aszrafy Ghaniego – który jest już prawdopodobnie w Tadżykistanie lub Iranie – wobec armii, która nie otrzymywała ostatnimi dniami żołdu, doprowadzi do takiej sytuacji. Prawie 300-tysięczna armia rządowa nie poradziła sobie z 75 tys. oddziałów różnie wyposażonych, ale zdeterminowanych i pełnych ofensywnego ducha oddziałów talibów – powiedział gość programu.

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych o wycofaniu wojsk amerykańskich wywołała oburzenie na całym świecie.

– Stany Zjednoczone popełniają błąd. Przypomina to sytuacje z 11 września 2001 roku, gdy zostały zaatakowane przez oddziały terrorystów szkolonych w Pakistanie. Dzisiaj Amerykanie w popłochu i desperacji zostawiają swoich sojuszników przebywających na miejscu. Podobna sytuacja miała miejsce w Sajgonie w 1975 roku oraz gdy opuszczali Iran w 1979 roku. (…) Amerykanie po raz kolejny popełniają ten sam błąd, słabego socjologiczno-kulturowego rozeznania – ocenił rozmówca.

Do decyzji Joe Bidena odniósł się także były prezydent USA. Donald Trump powiedział, że prezydent powinien zrezygnować z pełnionej funkcji „za dopuszczenie do tego, co stało się w Afganistanie”. Wezwał Joe Bidena do rezygnacji, twierdząc, że „to, co Joe Biden zrobił z Afganistanem, jest legendarne. Będzie to jedna z największych porażek w historii Ameryki”. Obecny prezydent USA ocenił jednak, że obecność wojsk amerykańskich nic by nie zmieniła, jeśli Afgańczycy nie potrafią obronić swojego kraju.

– Joe Biden opowiada bzdury. (…) Prawdopodobnie jest to najpoważniejszy kryzys, przed jakim stanie obecny prezydent USA. Tak naprawdę tę katastrofę dostrzegaliśmy już od dłuższego czasu. Obserwując politykę wewnętrzną, czyli kryzys migracyjny na południowej granicy Stanów Zjednoczonych, widzimy chaos i totalne nieogarnięcie ważnych kwestii. Obserwujemy ogromny kryzys w polityce międzynarodowej, choć podczas kampanii Joe Biden szczycił się właśnie swoim doświadczeniem na polu relacji międzynarodowych – wyjaśnił dr Marek Kawa.

Zdaniem gościa programu „Polski punkt widzenia” decyzja o wycofaniu wojsk z Afganistanu bardzo mocno uderzy w autorytet prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rozmówca ocenił, że „USA są dziś mocarstwem na glinianych nogach”. [więcej]

– Które z poważnych państw jest dzisiaj gotowe przystąpić do jakiejkolwiek współpracy sojuszniczej z krajem, które nie jest w stanie zapewnić kontrolowanego wycofania się z obszaru – trudnego obszaru – ale tego nikt nie ukrywał. Zewnętrzny autorytet USA jest w ostatnich godzinach deprecjonowany przez nieprzemyślaną i źle przygotowaną akcje opuszczenia Afganistanu. Obecna sytuacja i kryzys Stanów Zjednoczonych wzmacniają Chiny i Rosję. Być może za jakiś czas wyjdą na jaw nowe fakty. Wiemy, że przedstawiciele talibów spotykali się z ministrem spraw zagranicznych Chin. Za czasów Donalda Trumpa wiemy, że Władimir Putin opłacał talibów, którzy przygotowywali zamachy na amerykańskich żołnierzy – poinformował amerykanista.

W ocenie gościa programu dramatyczna sytuacja w Afganistanie może mieć wpływ na obecność wojsk amerykańskich w Polsce. [czytaj więcej] Powstaje pytanie, czy na tę obecność będzie miała wpływ również ustawa medialna, zakazująca nadawania koncesji nadawcom spoza Unii Europejskiej. [więcej]

– Myślę, że obecnie departament obrony USA ma poważniejszy problem. Tak naprawdę to opozycyjne media w Polsce tworzyły czarny scenariusz w związku z nowelizacją Ustawy o radiofonii i telewizji. (…) Uważam, że nie będzie to miało wpływu na sprawy związane z naszą obronnością, ponieważ jest to priorytet strategiczny  – wskazał dr Marek Kawa.

Rozmówca odniósł się również do sprawy przyjęcia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała ogromne oburzenie wśród władzy Izraela. [więcej]

– Sądzę, że lobby żydowskie oraz władze Izraela nie będą odpuszczać tego tematu. Jest to pewna walka medialna dotycząca presji na nasze państwo. Jednak nie jesteśmy już jakimś ubogim krewnym. Obecnie mamy silniejszą pozycję i możemy wyznaczać pewną linię brzegową naszych negocjacji – ocenił rozmówca.  

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl