Kraków: trwają XII Dni Jana Pawła II

W Krakowie trwają XII Dni Jana Pawła II. Podczas nich duchowni, naukowcy i artyści zastanawiają się nad prawami człowieka i prawami narodów w kontekście nauczania papieża-Polaka.

W przedsięwzięciu udział biorą krakowskie uczelnie i szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Wydarzenie ma na celu m.in. upamiętnienie postaci świętego Jana Pawła II i kontynuację dziedzictwa, jakie pozostawił.

Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski wyraża nadzieję, że te dni będą okazją do ubogacenia się myślą Karola Wojtyły i Jana Pawła II.

– Mówiąc nieładnie, oferta tych XII Dni w Krakowie jest bardzo szeroka, a więc skierowana do różnych ludzi, adresowana do różnych oczekiwań. Da Bóg, żeby jak najwięcej ludzi znalazło to, co jest dla nich akurat dzisiaj, teraz potrzebne i żeby żyjąc właśnie tym, co dobre, piękne i szlachetne w myślach Jana Pawła II, brali to dla siebie i aby w ten sposób budowali lepszą Polskę, lepszą Europę, lepszy świat – mówi ks. abp Marek Jędraszewski.

Na dziś zaplanowano m.in. koncert przygotowany przez Akademię Muzyczną. Podczas tego wydarzenia, które odbędzie się w Bazylice oo. Jezuitów, czytane będą fragmenty ,,Tryptyku Rzymskiego”.

W Akademii Muzycznej organizowana jest ponadto ogólnopolska sesja naukowa pt. ,,Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II”. Rozstrzygnięte zostaną też konkursy – literacki i fotograficzny.

Jutro w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się główna sesja naukowa poświęcona zależnościom między prawami jednostki a prawami społeczności.

Dni Jana Pawła II odbywają się w Krakowie od 2006 r. Ich tegoroczna edycja pod hasłem ,,Prawa człowieka i prawa narodów” rozpoczęła się wczoraj i potrwa do czwartku.

RIRM

drukuj