fot. PAP/EPA

Papież: Odkryjmy istotę celebracji eucharystycznej

Odkryjmy istotę celebracji eucharystycznej, która nadaje sens naszemu życiu – zachęcał Ojciec Święty Franciszek w Watykanie. Dzisiejsza katecheza rozpoczęła cykl poświęcony Eucharystii. Transmisję z Watykanu nadała TV Trwam. Fragment audiencji można było wysłuchać także na antenie Radia Maryja.

Papież przypomniał, że jest to tajemnica wiary, która ma dla nas fundamentalne znaczenie. W czasach prześladowań za cesarza Dioklecjana – jak podkreślił Ojciec św. – chrześcijanie wyznawali: „Bez niedzieli nie możemy żyć. Nasze życie zamarłoby, gdybyśmy nie sprawowali Mszy świętej”.

Ojciec Święty Franciszek pytał, co oznacza dla każdego z nas udział w ofierze Mszy św. i przystępowanie do Komunii świętej. Eucharystia jest cudownym wydarzeniem, poprzez które jesteśmy włączeni w zbawczą męką i śmierć Chrystusa, który uobecnia się na ołtarzu – wskazał.

– Czy szukamy tego źródła wody wytryskującej, by mieć życie wieczne, czyniącej z naszego życia duchową ofiarę uwielbienia i dziękczynienia, sprawiającą, że jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie. To jest najgłębszy sens świętej Eucharystii, która oznacza dziękczynienie. Dziękczynienie Bogu Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu, który nas ogarnia i przemienia w swojej komunii miłości – mówił Papież.

Papież pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych na placu św. Piotra. Słowa skierował również do Polaków.

– Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. W najbliższą niedzielę, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, już po raz dziewiąty będziecie obchodzili w Polsce dzień solidarności z Kościołem prześladowanym, wspierając duchowo i materialnie braci i siostry na Bliskim Wschodzie. Bardzo dziękuję za to. Niech wasze modlitwy i ofiary będą dla nich konkretną pomocą i znakiem łączności ze wszystkimi, którzy cierpią dla imienia Chrystusa na całym świecie – powiedział Ojciec Święty.

RIRM

drukuj