fot. PAP/EPA

Papież Franciszek przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w Watykanie

W Wielki Piątek papież Franciszek przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w Watykanie. Późnym wieczorem papież wraz z wiernymi uczestniczył w Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Na całym świecie w Wielki Piątek obchodziliśmy pamiątkę męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. To jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia. W liturgii szczególne miejsce zajmuje adoracja Krzyża.

Ojciec Święty Franciszek przewodniczył uroczystej liturgii w bazylice św. Piotra. Papież leżał dłuższą chwilę pogrążony w modlitwie przed głównym ołtarzem. Tradycyjnie kazanie wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego. O. Raniero Cantalamessa zwrócił uwagę, że Jezus na krzyżu stał się symbolem ludzkości upokorzonej i znieważonej. Kaznodzieja podkreślił, że Wielkanoc jest świętem właśnie tych osób.

Biedni, wykluczeni, należący do różnych form niewolnictwa są wciąż obecni w naszym społeczeństwie. Wielkanoc jest waszym świętem – mówił.

O. Raniero Cantalamessa zaznaczył, że krzyż Jezusa niesie też przesłanie do tych, którzy stoją po drugiej stronie, tj. „możnych, potężnych, tych, którzy czują się spokojni w swych rolach zwycięzców”. I to jest jak zawsze orędzie miłości i zbawienia, a nie nienawiści i zemsty.

Przypomina im, że na końcu są związani z tym samym przeznaczeniem, że słabi i potężni, bezbronni i tyrani, wszyscy podlegają temu samemu prawu i tym samym ludzkim ograniczeniom – powiedział kaznodzieja. To jest – zaznaczył – ostrzeżenie przed najgorszym złem dla człowieka, jakim jest „złudzenie wszechmocy”.

Wieczorem Ojciec Święty Franciszek przewodniczył Drodze Krzyżowej. Rozmazania na prośbę Papieża napisała włoska zakonnica ze zgromadzenia Misjonarek Matki Bożej Pocieszenia.  Jest ona zaangażowana w niesienie pomocy ofiarom handlu ludźmi.

Transmisję z uroczystości przeprowadziła TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl