[TYLKO U NAS] Ks. bp J. Mazur o choince bożonarodzeniowej na Placu św. Piotra: To jubileuszowy dar Kościoła z Polski

Idea podarowania Ojcu św. choinki bożonarodzeniowej zrodziła się już w 2006 r. Pierwsza myśl pojawiła się wtedy, gdy diecezja ełcka i łomżyńska zaczęły przygotowywać się do uroczystości milenijnych – 1000-lecia śmierci św. Brunona, w 2009 roku – wspomina w rozmowie z redakcją portalu Radia Maryja ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

W tym roku na Placu św. Piotra w Watykanie stanął ogromny polski świerk. To prezent ofiarowany Ojcu Świętemu Franciszkowi przez leśników Dyrekcji Białostockiej i Olsztyńskiej Lasów Państwowych oraz Kościół w Polsce. Choinka liczy ok. 25 m wysokości i pochodzi z Mazur, z Puszczy Rominckiej.

W rozmowie z naszą redakcją ordynariusz diecezji ełckiej opowiada historię powstania i zrealizowania pomysłu podarowania Papieżowi świerku z Polski.

– Z ideą wyszedłem (w 2006 r.) w czasie naszego spotkania biskupów metropolii białostockiej – ja z diecezji ełckiej – z leśnikami, którzy takie spotkania każdego roku nam organizują. Rozmawialiśmy wtedy, czy nie byłoby dobrze, żeby na ten milenijny rok zawieźć do Watykanu na Plac św. Piotra choinkę bożonarodzeniową z ziemi św. Brunona, gdzie on głosił Ewangelię, przyniósł nam Chrystusa i oddał życie za wiarę. Tę rozmowę przedłużaliśmy w 2007 roku. Został napisany list do stolicy apostolskiej i podpisali go dwaj metropolici: ks. abp Wojciech Ziemba – jako metropolita warmiński – oraz metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski, i ja – biskup ełcki – że ta choinka będzie z terenu diecezji ełckiej, z ziemi św. Brunona – mówi ks. Biskup.

W odpowiedzi ze Stolicy Apostolskiej poinformowano, że możliwość postawienia na Placu św. Piotra polskiego drzewka będzie dopiero w 2017 roku, ze względu na długą kolejkę.

– Wtedy też od razu przyszła idea, że to będą pewne ważne jubileusze. Pierwszy to 25-lecie nowych struktur Kościoła w Polsce, w tym diecezji ełckiej, a więc od razu podjąłem, że jest to też bardzo ważny rok. Kolejny jubileusz to stulecie objawień Matki Bożej Fatimskiej. A później sobie jeszcze bardziej uświadamialiśmy: że to 140 rocznica objawienia się Matki Bożej w Gietrzwałdzie, później, że to też 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tak więc wtedy odpisaliśmy pozytywnie – opowiada ks. Biskup ordynariusz diecezji ełckiej.

Ks. bp Jerzy Mazur wyjaśnia, że z biegiem czasu zrodziła się myśl by podarunek w postaci choinki był ogólnopolską inicjatywą, „jubileuszowym darem Kościoła z Polski”. Potem nastąpił wybór drzewa i rodzaju transportu, dokończono też wszystkie potrzebne formalności. 11 listopada 2017 r. świerk wyruszył w liczącą ponad 2000 km drogę z Ełku do Stolicy Piotrowej.

Prezent pochwalił sam Ojciec Święty Franciszek, który podziękował za bożonarodzeniową choinkę 7 grudnia podczas audiencji w Watykanie. [czytaj więcej] W przekazaniu drzewka Papieżowi oprócz ks. biskupów uczestniczyli m.in. polscy leśnicy, delegacja Rządu Rzeczpospolitej, reprezentanci samorządów województw warmińsko–mazurskiego i podlaskiego, pracownicy Lasów Państwowych dyrekcji białostockiej i olsztyńskiej, darczyńcy, pielgrzymi, młodzież, dzieci z Domów Dziecka.

Najpierw została odprawiona Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, modliliśmy się, a później o godz. 11:30 była specjalna audiencja z Ojcem Świętym. Wtedy też razem z ks. abp. Józefem Górzyńskim w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, a także leśników, wszystkich pielgrzymów mogliśmy Ojcu Świętemu powiedzieć, że przywozimy pozdrowienia i piękną bożonarodzeniową choinkę z Polski; że jest to jubileuszowy dar dla Jego Świątobliwości wyrażający wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce, a także podkreślający inne ważne jubileusze – wskazuje ks. Biskup.

Papieżowi Franciszkowi została przedstawiona polska delegacja. Ojciec św. pobłogosławił też nasiona przywiezione przez polskich leśników.

– Poprosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy na różny sposób przyczynili się do tego, że bożonarodzeniowa choinka stanęła na Placu św. Piotra. Leśnicy przywieźli nasiona świerku i poprosiłem, by Ojciec św. je pobłogosławił. Te pobłogosławione nasiona będziemy sadzić rozpoczynając od Puszczy Białowieskiej – mówi ks. bp Jerzy Mazur dodając, że oprócz głównej choinki do Watykanu z Polski przybyło także 50 mniejszych drzewek.

Ojciec św. w swoim przemówieniu zaznaczył, że polska choinka jest znakiem wiary naszego narodu i gestem wierności Stolicy Apostolskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl