fot. PAP/EPA

Do Polski z całego świata napływają życzenia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Prezydent Litwy przesyła Polsce i Polakom życzenia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Gratulacje i życzenia wystosowali także żołnierze państw, z którymi współpracuje nasza armia.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości docierają do naszego kraju życzenia z różnych stron świata. 

Zrobiły to np. litewskie koleje, co można zobaczyć [tutaj]

Życzenia złożyła prezydent Litwy.

– Nasze narody łączą wielowiekowe dzieje oraz wyzwania dnia dzisiejszego. A rok bieżący jest dla Litwinów i Polaków rokiem stulecia odrodzonej państwowości. Zatem życzę, niech wewnętrznego ognia waszego narodu nigdy nikt nie wyziębi. Za naszą i waszą wolność – powiedziała po polsku Dalia Grybauskaitė.

Życzenia z tej okazji wystosowali także żołnierze zaprzyjaźnionych państw, m.in. z USA, Czech, Hiszpanii, Kanady, Węgier, Estonii i Wielkiej Brytanii.

– Z okazji stulecia odzyskania niepodległości chciałbym życzyć wszystkim Polakom wszystkiego najlepszego – mówił płk Henry Dixon, żołnierz USA. 

– Doskonale wiecie, jaka jest cena wolności – obyście nigdy więcej jej nie stracili – zaznaczył gen. bryg. Karel Rehka, żołnierz czeskiej armii. 

– Życzę wam pokoju i niech Bóg błogosławi Polskę – to z kolei mówiła sierż. Madeleine Voyer, żołnierz kanadyjskiej armii.

– Mam nadzieję, że wasz kraj zachowa swoje wspaniałe kulturowe i naturalne dziedzictwo, które będzie z dumą prezentowane całemu światu – powiedział ppłk Eugenio Trigueros, żołnierz hiszpańskiej armii.

– Polak, Węgier – dwa bratanki – a to już słowa chor. Tramita Gusztava, żołnierza węgierskiej armii.

Setna rocznica naszej niepodległości zostanie uczczona nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach na świecie. W ponad 30 państwach znane budowle zostaną podświetlone w nasze narodowe biało-czerwone barwy. Będą to m.in. figura Chrystusa w Rio de Janeiro, Krzywa Wieża w Pizie, piramidy egipskie, czy jeden z największych budynków na świecie – Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj