Olsztyn: Paczka dla Rodaka – akcja pomocy dla Polaków na Litwie

Zbiórka żywności, artykułów czystości, ale także przyborów szkolnych, dla Polaków mieszkających w Starych Trokach pod Wilnem prowadzona jest w Olsztynie. Pomoc rzeczowa w postaci „Paczki dla Rodaka” ma trafić przed Bożym Narodzeniem do Starych Trok na Litwie.

Pomysłodawcą i inicjatorem jest Parafia Miłosierdzia Bożego w Olsztynie, a głównym koordynatorem akcji – ks. Jarosław Dobrzeniecki.

„Stare Troki to niewielka miejscowość niedaleko Wilna, w której mieszka ponad 1500 osób, z czego ok. 70 procent stanowią Polacy. Działa tu polska Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego, w której uczy się 80 dzieci polskiego pochodzenia. Każdego roku szkoła oraz mieszkańcy przyjmują na nocleg pątników warmińskich pielgrzymujących z Kętrzyna do Ostrej Bramy. W Starych Trokach zatrzymujemy się na nocleg przed samym wejściem do Wilna, to wioska położona kilka kilometrów od Wilna. Nasi rodacy to rodziny ubogie, bardzo często żyjące w warunkach mocno odbiegających od naszych standardów. Rodziny te kultywują polskie tradycje, wartości patriotyczne, pielęgnują polską mowę. Słyną również z prawdziwie staropolskiej gościnności” – wyjaśnił ks. Dobrzeniecki.

Jak dodał, akcją objęte zostaną wszystkie dzieci z polskiej szkoły oraz najuboższe rodziny mieszkające w Starych Trokach.

„Zależy nam, aby uczniowie polskiej szkoły otrzymali przybory szkolne oraz słodkie upominki, a rodziny – paczki z żywnością oraz artykułami higienicznymi i środkami czystości. Potrzebujące rodziny wskaże dyrektor szkoły. Można przekazywać także książki, ale ważne, by były one nowe” – podkreślił ks. Jarosław Dobrzeniecki.

Do akcji „Paczka dla Rodaka” przyłączył się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Wańkowicza 1 w Olsztynie. Zebrane dary organizatorzy chcą zawieźć na Litwę w nocy 18 grudnia. Następnego dnia, 19 grudnia, zostaną przekazane uczniom trockiej szkoły im. Stelmachowskiego oraz polskim rodzinom.

W akcję zaangażowała się młodzież z olsztyńskiej parafii i zespołu szkół nr 3. Uczniowie będą pomagali w zbiórce, przygotowywaniu i pakowaniu paczek. Zbiórka prowadzona jest także do 15 grudnia w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim przez biuro wojewody.

Region warmińsko-mazurski jest ściśle związany z Wileńszczyzną. Po zakończeniu II wojny światowej wiele tysięcy repatriantów z Litwy osiedliło się na Warmii i Mazurach. Część Polaków pozostała jednak na Litwie.

„Nasi rodacy nie zapomnieli o swoim pochodzeniu. Pamiętajmy o Polakach na Kresach i zechciejmy na nadchodzące święta Bożego Narodzenia podarować im coś od siebie” – zaapelował ks. Dobrzeniecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl