Olsztyn: Pomnik AK w 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

W Olsztynie – w 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego – odsłonięto w sobotę pomnik AK. Obecni na uroczystości kombatanci i żołnierze AK podkreślali, że na ten dzień czekali całe życie. Wcześniej środowiska te spotkały się na sesji naukowej w urzędzie wojewódzkim.

Pomnik AK ustawiony u zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Piłsudskiego ma siedem metrów wysokości. Kilka szarych bloków wieńczy orzeł w koronie i symbole AK, niżej znajduje się napis: „Żołnierzom Siły Zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego Rodacy”. Autorem projektu pomnika jest olsztyński artysta Janusz Wierzyński. Pomnik powstał dzięki zbiórce publicznej.

Pomysłodawcą ustawienia pomnika AK w Olsztynie jest 94-letni dziś Zygmunt Krzymowski.

– To dla mnie jeden z ważniejszych dni w życiu. Winien to jestem tym, co już dziś mówić nie mogą: kolegom z AK, więźniom obozów koncentracyjnych, łagrów – mówił na uroczystościach Krzymowski, który był żołnierzem I wileńskiej brygady AK, a wcześniej przez ponad 3 lata działał w konspiracji.

Prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Maciej Prażmo wspominając struktury Polskiego Państwa Podziemnego przypomniał, że były one perfekcyjnie zorganizowane, a ich członkowie narażali własne życie dla dobra kraju.

– Ten symboliczny pomnik to najpiękniejszy hołd jaki my, następne pokolenie, możemy dać żołnierzom AK (…), naszym znamienitym przodkom – mówił Prażmo.

Pomnik poświęcił arcybiskup senior Edmund Piszcz, a w uroczystościach brała udział wojskowa orkiestra i kompania honorowa wojska.

Na uroczystości odsłonięcia pomnika przyszło wielu żołnierzy AK i działaczy polskiego Państwa Podziemnego.

– Wreszcie wyszliśmy z cienia, wreszcie jest w mieście widomy znak naszej działalności – powiedziała Janina Bartnicka-Dembińska, która jako 17-letnia dziewczyna wstąpiła w szeregi AK i brała udział w powstaniu warszawskim. W 1945 roku przeprowadziła się do Olsztyna i tu mieszka do dziś.

Przed uroczystościami pod pomnikiem AK uczniowie olsztyńskich szkół, przedstawiciele IPN, kombatanci spotkali się na konferencji „Polskie Państwo Podziemne”, która odbywała się w urzędzie wojewódzkim. Żołnierze AK z Białorusi przyznali na tym spotkaniu, że do dziś władze patrzą na nich nieprzychylnym okiem, gdy zakładają mundury i uczestniczą w uroczystościach patriotycznych. „Ale póki sił nam starczy będziemy dawać świadectwo” – zapewniali.

Podczas konferencji 13 osób otrzymało odznaczenia „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, a cztery medale „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.

W związku z przypadającą w sobotę 75 rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego przed olsztyńskim ratuszem do 10 października można oglądać wystawę „Polska Walcząca. Fighting Poland”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl