fot. PAP/Leszek Szymański

Ulicami stolicy przejdzie Marsz Pamięci

W Warszawie przejdzie dziś „Marsz Pamięci 1 Września 1939”. Manifestacja wpisuje się w obchody 76. rocznicy ataku Niemiec na Polskę.

Marsz poprzedzi uroczysta Msza św. o godz. 17.00 w katedrze św. Jana Chrzciciela. Zostaną tam złożone także kwiaty i zapalone znicze – informuje Mariola Bujak z Komitetu Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady KL Warschau.

– Dlaczego w Katedrze św. Jana? Dlatego, że kościół ten został doszczętnie zniszczony i jest to matka wszystkich kościołów. Poza tym, tam znajdują się ciała, ale też i tablice pamięci. W związku z tym, chcemy złożyć w ten sposób hołd dwóm wielkim Polakom – przede wszystkim prezydentowi Starzyńskiemu, który bronił tego miasta bohatersko we wrześniu 1939 roku oraz Prymasowi Tysiąclecia ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu – mówi Mariola Bujak.

Po Eucharystii nastąpi przemarsz do bazyliki Św. Krzyża.

– Udajemy się Traktem Królewskim, czyli Krakowskim Przedmieściem, jako drogą męczeństwa Warszawy, zatrzymując się przy kolejnych stacjach: Kolumnie Zygmunta, Kamieniu Katyńskim, Kościele św. Anny, potem Figurze Matki Bożej Passawskiej, która jest wotum dziękczynnym narodu polskiego i króla Jana Sobieskiego za zwycięstwo pod Wiedniem. Następnie przechodzimy do Kościoła Seminaryjnego, Pałacu Prezydenckiego, dalej, przy pomniku Prymasa Wyszyńskiego i kierujemy się do kościoła św. Krzyża – wyjaśnia Mariola Bujak.

Podczas przemarszu zaplanowano przemówienia i część artystyczną, które – jak podkreślają organizatorzy – przypomną o tym, że Polacy są ofiarami, ale również moralnymi zwycięzcami II wojny światowej.

– Chcemy obudzić pamięć o wrześniu, ponieważ potrzebna  jest nam wszystkim wielka siła bohaterów. Bohaterowie września dokonali ogromnej rzeczy – podkreśla Władysław Terlecki, prezes Komitetu Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady KL Warschau.

– To będzie żywa lekcja historii przekazana właśnie w czasie tego marszu, w tych poszczególnych stacjach, przy których będziemy się zatrzymywać – dodaje Andrzej Melak, radny Miasta Stołecznego Warszawy.

O 19:00 w bazylice Świętego Krzyża sprawowana będzie Msza św. za poległych i pomordowanych Polaków oraz tych wszystkich, którzy przeżyli gehennę II wojny światowej. Następnie odbędzie się Apel Poległych oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj