fot. pl.wikipedia.org

W piątek Msza św. w intencji kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki w 34. rocznicę jego śmierci

W piątek 19 października w sanktuarium na warszawskim Żoliborzu odbędą się główne obchody 34. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy św. o godz. 18.00 w intencji jego kanonizacji będzie przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

Rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński poinformował PAP w poniedziałek, że w piątek w kościołach archidiecezji podczas wszystkich mszy świętych wierni będą modlić się o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego.

„Natomiast w niedzielę 21 października o godz. 13.00 ks. kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Świętych Polskich Braci Męczenników Bydgoszczy. To tam 34 lata temu ks. Jerzy Popiełuszko odprawił ostatnią Mszę świętą. Teraz ks. kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w intencji jego kanonizacji” – zaznaczył ks. Przemysław Śliwiński.

„19 października to w sanktuarium na Żoliborzu uroczystość odpustowa, związana z patronem tego miejsca. Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki tego dnia co roku pielgrzymują liczni wierni. W głównej Mszy św. o godz. 18.00 wezmą udział jego krewni i przyjaciele, obecni będą przedstawiciele Solidarności, a także przedstawiciele rządu, władz lokalnych i służb mundurowych. Po uroczystej mszy świętej odmówiona zostanie litania do błogosławionego z wezwaniem o jego kanonizację, a następnie przedstawiciele licznych środowisk złożą wieńce przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki” – poinformował rzecznik AW.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z Solidarnością i robotnikami. Podczas Mszy za ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokumentacja trafiła do Watykanu.

Przy sanktuarium działa Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu (http://muzeumkspopieluszki.pl). Przechowuje ono największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących bł. ks. Jerzego. Aktualnie muzeum prowadzi m.in. ogólnopolską zbiórkę pamiątek, listów i zdjęć dokumentujących życie kapelana Solidarności. Akcja nosi nazwę „Popiełuszko – pamiętam”.

PAP/RIRM

drukuj