fot. PAP/CAF

83 lata temu Niemcy napadły na Polskę

1 września przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Centralne obchody rocznicowe odbywają się, jak co roku, na Westerplatte. Do Gdańska przybyli m.in. Prezydent RP i zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

II wojna światowa rozpoczęła się niemiecką agresją na Polskę. Była realizacją Paktu Ribbentrop-Mołotow, który zakładał m.in. podział Europy Środkowej na niemiecką i sowiecką strefę wpływów.

W wyniku działań zbrojnych – według oficjalnych szacunków – zginęło ponad sześć milionów obywateli Polski. Niemcy zrównali z ziemią wiele miast i wsi.

Dr Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego oddziału IPN, podkreślił, że założeniem niemieckiej agresji była zagłada narodu polskiego.

– Niemcy rozpoczęły wojnę z Polską z pewnym konkretnym celem – to było unicestwienie nie tylko samego państwa, ale również narodu. Chodziło o to, żeby naród polski nigdy więcej nie był zdolny do odbudowy własnej suwerennej państwowości. Stąd oczywiście morderstwa, stąd oczywiście grabieże na obywatelach II Rzeczypospolitej – aby Polska nigdy nie mogła się odrodzić – zwrócił uwagę historyk.

Niemcy do tej pory nie wypłaciły Polsce reparacji z tytułu krzywd wyrządzonych podczas II wojny światowej.

Dziś w Warszawie odbędzie się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez nasz kraj w wyniku niemieckiej agresji.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl