Gdańsk: obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej

W Gdańsku odbędą się dziś obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Wezmą z nich udział m.in. prezydenci Polski – Bronisław Komorowski, Litwy – Dalia Grybauskaite, Ukrainy – Petro Poroszenko, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

W Europejskim Centrum Solidarności w ramach obchodów rocznicy zakończenia wojny odbywa się międzynarodowa konferencja historyków.

Po zakończeniu dyskusji uczestnicy spotkania późnym wieczorem wezmą udział w uroczystości na Westerplatte.

Dr hab. Grzegorz Berendt z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zwraca uwagę, że wydarzenia sprzed 70 lat oznaczały dla Polski wyzwolenie spod okupacji niemieckiej. Jednak nie jest równoznaczne z odzyskaniem wolności.

Możemy mówić o wyzwoleniu spod niemieckiej okupacji, ale nie o przejściu do stanu wolności narodu i suwerenności państwa. Wkroczenie Armii Czerwonej i zainstalowanie reżimu, który był wygodny Moskwie rozpoczął czas funkcjonowania Polski w sytuacji podporządkowania Rosji przez ponad 40 lat – powiedział dr hab. Grzegorz Berendt.

Jutro z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej wojsko szykuje w Warszawie pokaz historycznego i współczesnego sprzętu i uzbrojenia.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl