fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Ingres ks. abp. Józefa Górzyńskiego

W sobotę w bazylice konkatedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie odbył się uroczysty ingres ks. abp. Józefa Górzyńskiego do archikatedry  warmińskiej.

Ks. abp. Józef Górzyński zastąpił ks. abp. Wojciecha Ziembę, który przeszedł na emeryturę. Uroczystą Mszę św. koncelebrowali licznie zgromadzeni duchowni m.in. Prymas Polski – ks. abp Wojciech Polak oraz biskup warszawsko-praski – ks. abp Henryk Hoser.

Na początku Eucharystii słowa do nowego metropolity warmińskiego skierował jego poprzednik  ks. abp Wojciech Ziemba.

– Kończę 75. rok życia. Ten fakt upoważniał mnie do skierowania na ręce Ojca Świętego Franciszka prośby o zwolnienie mnie z urzędu arcybiskupa metropolity warmińskiego. Ekscelencjo, Arcybiskupie Józefie, w dniu kanonicznego objęcia przez Waszą Ekscelencję archidiecezji warmińskiej, proszę przyjąć moje najserdeczniejsze gratulacje i życzenia błogosławieństwa Bożego. Tym życzeniom towarzyszy moja modlitwa. Dziękuję za 20-miesięczną pomoc w administrowaniu archidiecezją warmińską – powiedział ks. abp Wojciech Ziemba.

Ks. abp Józef Górzyński, nowy metropolita warmiński, w homilii wskazał na bogate dziedzictwo chrześcijańskie ziemi warmińskiej, które – jak podkreślał –zobowiązuje.

– Ziemia warmińska wyjątkowo otworzyła się na chrześcijaństwo. Do pasterskich zadań przystępuję nie sam. Wdzięczny Bogu jestem za znakomitych poprzedników, biskupów warmińskich, na których braterskie wsparcie radą i posługą bardzo liczę. Przy mnie liczna rzesza kapłanów warmińskich, wszyscy stanowią najbliższe grono współpracowników. To realne bogactwo, które oby Duch Święty pomógł mi dobrze rozeznać, twórczo formować, właściwie oceniać, sprawiedliwie doceniać oraz mądrze, czyli zgodnie z wolą Bożą, zagospodarować w służbie ludowi Bożemu – powiedział ks. abp Józef Górzyński.

List gratulacyjny do ks. abp. Józefa Górzyńskiego skierował prezydent RP Andrzej Duda. Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, w specjalnie skierowanym liście, zapewnił nowego metropolitę warmińskiego o modlitwie  Kościoła w Polsce w jego intencji.

Transmisję uroczystości z Olsztyna przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj