fot. biskup-rys.pl

W Łodzi odbędzie się ingres ks. abpa Grzegorza Rysia

W łódzkiej bazylice archikatedralnej odbędzie się dziś ingres nowego metropolity łódzkiego ks. abpa Grzegorza Rysia. W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

Ksiądz biskup Grzegorz Ryś archidiecezję łódzką obejmie po ks. abp. Marku Jędraszewskim, który w styczniu został mianowany metropolitą krakowskim.

– Zobowiązujemy się, by wspierać księdza Arcybiskupa w jego niełatwych zadaniach w Łodzi i całej archidiecezji łódzkiej należącej do największych w Polsce pod względem liczby mieszkańców i gdy chodzi o wyzwania duszpasterskie – będącej jedną z najtrudniejszych – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Nowy metropolita łódzki ma 53 lata. Biskupem jest od 2011 roku. Do tej pory pełnił funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Jego zawołaniem są słowa „Moc w słabości”. Jest on zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, a także w Dzieło Nowej Ewangelizacji, między innymi jako przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Ks. abp Grzegorz Ryś jest historykiem, teologiem i publicystą.

– Zapraszam was wszystkich, byście byli ze mną w tym dniu. Kto może to w katedrze, kto nie może to duchowo w modlitwie – bardzo o nią proszę nie tylko dziś, ale każdego dnia posługi. Módlmy się razem o to, abyśmy pozwolili się Panu Bogu używać w budowie pięknego Kościoła, jakim jest kościół łódzki – zaznaczył ks. abp Grzegorz Ryś.

TV Trwam News/RIRM

drukuj