fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Łódź: Muzeum Dzieci Polskich rozpoczyna swoją działalność

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi – we wtorek formalnie rozpoczyna swoją działalność. Obóz prowadzony był w latach 1942-1945.

Utworzenie nowej instytucji w Łodzi zapowiedział w poniedziałek Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas konferencji w Instytucie Pamięci Narodowej. Podpisał także decyzję o powołaniu Muzeum.

Jak wyjaśnił szef resortu kultury, nowo powołana placówka „dopiero kształtuje swoje zręby instytucjonalne”. Ma już poparcie prezydenta Andrzeja Dudy i lokalnych władz.

– Powołujemy pana dr. Ireneusza Maja na pełniącego obowiązki dyrektora nowo powołanej instytucji, która dopiero kształtuje swoje zręby instytucjonalne. Środowisko jest już merytorycznie przygotowane, ale musimy to oblec w kształt instytucjonalny. Inicjatywa ma także poparcie pana prezydenta Andrzeja Dudy. Jesteśmy także w kontakcie z władzami miasta. Rozmawiałem telefonicznie z panią prezydent Zdanowską i wystosowałem list oficjalny z propozycją współpracy. Wstępna odpowiedź jest bardzo pozytywna – oznajmił Piotr Gliński.

Ideą powstania w Łodzi Muzeum Dzieci Polskich jest godne upamiętnienie i uczczenie dziecięcych ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu. Był on prowadzony przez niemieckie władze okupacyjne od 11 grudnia 1942 r. do 19 stycznia 1945 r. przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Jednym z inicjatorów placówki muzealnej jest też Rzecznik Praw Dziecka.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl