fot. sxc.hu

Śląsk: 9 osób oskarżonych o udział w gangu ułatwiającym przyjazd o Polski cudzoziemcom z Bliskiego Wschodu i Afryki

Prokuratura Krajowa w Katowicach oskarżyła 9 osób o działanie w grupie przestępczej, zajmującej się legalizowaniem pobytu w Polsce cudzoziemców. Osoby pochodzące m.in. z Iraku czy Syrii mogły – według prokuratury – „stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej”.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Do sądu skierowano akt oskarżenia obejmujący dziewięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się legalizowaniem na terenie RP pobytu cudzoziemcom. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak podała we wtorek PK, w skład grupy wchodzili Polacy, obywatele Ukrainy, Tunezji i Egiptu. Wśród nich były osoby, które rejestrowały na swoje dane osobowe podmioty gospodarcze, które miały ściągać pracowników z Iraku, Iranu, Afganistanu, Jemenu, Jordanii, Syrii, Pakistanu, Egiptu, Algierii, Indii, Iraku, Bangladeszu czy Libii.

Cudzoziemcy mieli swoich „pełnomocników”, którzy pisali w ich imieniu wnioski o zezwolenie na pobyt w Polsce oraz kompletowali dokumenty i reprezentowali przybyszy przed organami państwowymi.

„Efektem działalności grupy było wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia czasowych zezwoleń na pobyt cudzoziemców na terytorium RP ze względu na podjęcie pracy. Grupa działała w okresie od 2016 do 2019 r., swoją działalność przestępczą skoncentrowała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego” – przekazał Dział Prasowy PK.

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że pochodzący z Egiptu mężczyzna, którego oskarżono o kierowanie przestępczym procederem został już prawomocnie skazany na kare 3 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności.

„Lider grupy mieszkał na terenie województwa mazowieckiego i wykorzystywał osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej oferując im niewielkie kwoty pieniężne w zamian za założenie podmiotu gospodarczego na swoje dane osobowe. Założone podmioty nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, a jedynie służyły do wystawiania fikcyjnych umów o zatrudnieniu, które następnie grupa przestępcza wykorzystywała do wyłudzenia cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terenie Polski” – przekazano.

Dotychczas w stan oskarżenia postawiono już 20 osób powiązanych z tą grupą.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl