[TYLKO U NAS] P. Sałek: Polacy są bardzo pracowitym i pomysłowym narodem, dlatego unijne pieniądze powinny być wykorzystywane tak, by wrócić na ścieżkę rozwoju, którą mieliśmy przed pandemią

Polacy są bardzo pracowitym i jednocześnie bardzo pomysłowym narodem, dlatego unijne pieniądze powinny być wykorzystywane w taki sposób, by wrócić na ścieżkę rozwoju, którą mieliśmy przed pandemią, kiedy naprawdę Polska rozwijała się w sposób bardzo dynamiczny. Nasze PKB, patrząc na przestrzeni lat, systematycznie rośnie i sztuką jest, żeby można było ponownie je wykorzystać i wzmocnić – powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, w poniedziałkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezydent RP Andrzej Duda ratyfikował decyzję w sprawie zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej. Polska w ramach nowego unijnego budżetu może otrzymać 770 mld złotych. [czytaj więcej]

https://twitter.com/prezydentpl/status/1399341599675588613

Jak zaznaczył Paweł Sałek, prezydent RP w czasie prac parlamentarnych nad [Funduszem Odbudowy] zastanawiał się i odbywał szereg spotkań z ekspertami.

– Z racji tego, że Sejm przyjął ustawę ratyfikacyjną, a proces ratyfikacyjny trochę przedłużył się w Senacie (jednak mógł być zakończony), a jednocześnie było wymaganie związane z tym, że w Komisji Europejskiej oraz w Radzie Europejskiej oczekiwano na dokumenty, pan prezydent bez zbędnej zwłoki podpisał ustawę ratyfikacyjną i potrzebne dokumenty. (…) Pozwala to Komisji Europejskiej podjąć dalsze działania dotyczące uruchomienia środków finansowych dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Konstrukcja finansowo-budżetowo-formalna jest nowością w przypadku Europy, dlatego że dzisiaj będzie można korzystać z trzech instrumentów finansowych, tj. z budżetu Unii Europejskiej do 2027 roku, z Funduszu Odbudowy, który w swoim założeniu ma być realizowany z unijnych pieniędzy wewnętrznych z tzw. zasobów własnych oraz z pieniędzy pożyczkowych. Jest pewna nowość związana z tym, że wszystkie państwa członkowskie zdecydowały się na to, by upoważnić Komisję Europejską do tego, by na rynkach międzynarodowych, na rykach globalnych dokonać pozyskania środków finansowych w formie pożyczki i następnie przekazywać je państwom członkowskim, co jest pewną nowością, jeśli popatrzymy na historię Unii Europejskiej i na traktaty europejskie – powiedział gość programu „Polski punkt widzenia”.

W następnym kroku Krajowe Plany Odbudowy będą negocjowane przez poszczególne państwa z Komisją Europejską. Należy zwrócić uwagę, że w Unii Europejskiej w przeszłości pieniądze były przekazywane na określone programy, np. na ochronę środowiska czy cyfryzację.

– Dzisiaj mamy sytuację, w której dyskusja pomiędzy danym państwem członkowskim a Komisją Europejską będzie odbywała się poprzez ustalanie projektów, czyli będzie zastosowany mechanizm poszczególnych konkretnych inwestycji, o które będzie wnioskować państwo członkowskie i na które będzie musiała zgodzić się Komisja Europejska. Jest to pewna nowość. Środki, które będą wykorzystywane przez poszczególne państwa członkowskie, będą także pożyczkowe. Zaciągnięte pożyczki będzie trzeba spłacić. Termin spłaty wyznaczony jest do 2058 roku. Jednak będą też pieniądze dotacyjne wykorzystywane z pieniędzy budżetowych, czyli unijnych (państw członkowskich) – podkreślił doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy.  

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, które pokazują, jak koronawirus wpłynął na naszą gospodarkę. Pomimo spadku PKB, wyniki są lepsze od oczekiwań. [więcej]

Gość TV Trwam zauważył, że należy cieszyć się, iż pandemia koronawirusa stosunkowo lekko dotknęła naszą gospodarkę krajową.

– Jesteśmy narodem, który w Europie jest chyba najbardziej pracowity, bo jeśli popatrzymy na statystyki, to mówi się, że najbardziej pracowitym narodem na świecie są Japończycy, a na drugim miejscu są Polacy. Ma to pewne uzasadnienie obserwując świat i nasz kraj. Uważam, że Polacy są bardzo pracowitym i jednocześnie bardzo pomysłowym narodem, dlatego unijne pieniądze powinny być wykorzystywane w taki sposób, by wrócić na ścieżkę rozwoju, którą mieliśmy przed pandemią, kiedy naprawdę Polska rozwijała się w sposób bardzo dynamiczny. Nasze PKB, patrząc na przestrzeni lat, systematycznie rośnie i sztuką jest, żeby można było ponownie je wykorzystać i wzmocnić. Musimy jednak pamiętać, by przyspieszenie gospodarcze odbywało się przy zachowaniu walorów kulturowych i narodowych – zaznaczył Paweł Sałek. 

Jak stwierdził gość programu, w dyskusji nad Krajowym Planem Odbudowy zabrakło merytorycznej dyskusji w kraju i refleksji, w jaki sposób te pieniądze będą wykorzystywane i pożytkowane w Polsce.

W poniedziałek (31 maja) prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym w działalności na rzecz lokalnych społeczności. Powołał także Radę ds. Samorządu Terytorialnego. [czytaj więcej] 

– Prezydent z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego odznaczył wielu samorządowców, którzy są zaangażowani w nasze lokalne ojczyzny, odznaczeniami państwowymi. Podczas swojego przemówienia podkreślił, że w zasadzie „zjechał” całą Polskę, był w każdym powiecie w Polsce, więc problemy mieszkańców powiatów, województw, małych miast i wsi związane z Polską samorządową są mu znane – podsumował gość TV Trwam.   

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl