fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent A. Duda powołał Radę ds. Samorządu Terytorialnego

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym w działalności na rzecz lokalnych społeczności. Powołał także Radę ds. Samorządu Terytorialnego.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

– Sekcja Narodowej Rady Rozwoju de facto stała się Radą ds. Samorządu Terytorialnego, a przez to jest większa, ma większą samodzielność niż do tej pory – poinformował prezydent Andrzej Duda.

W skład Rady weszło 29 osób. Zespół złożony z prezydenckich doradców i samorządowców ma wskazywać na problemy lokalnych władz, przygotowywać opinie oraz opracowywać prezydenckie projekty ustaw dotyczące samorządów.

– Dziękuję Państwu za przyjęcie nominacji, dlatego że jesteście Państwo w większości sprawdzonymi od lat wykonawcami zadań samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym i regionalnym. Macie Państwo ogromne doświadczenie, a także zaufanie swoich społeczności lokalnych – powiedział prezydent RP.

Jak mówił Andrzej Duda, to samorządy w pierwszej kolejności odpowiadają na podstawowe potrzeby mieszkańców.

– To jest służba mieszkańcom w absolutnie ścisłym znaczeniu tego słowa – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Ważna jest współpraca samorządu z rządem – podkreślał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, Paweł Szefernaker.

– Od tej współpracy będzie zależało, jak będą wyglądały kolejne lata rozwoju Polski. Szczególnie współpraca rządu i samorządu w najbliższych latach będzie nastawiona na wiele inwestycji, na realizację Polskiego Ładu – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent Andrzej Duda wręczył  odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu.

– Ludzie polskiego samorządu terytorialnego w szerokim tego słowa znaczeniu – ci, którzy dzisiaj działają w samorządzie, a także ci, którzy działali przez wszystkie te lata – mogą być dumni ze swojej działalności. W absolutnej większości przypadków bardzo dobrze, jeżeli nie wzorowo, zrealizowali swoje zadania. Wystarczy przypomnieć sobie, jak wyglądała Polska lokalna 20-30 lat temu, a jak wygląda dzisiaj – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent, to przede wszystkim w działalności samorządów realizowana jest polityka rozumiana jako rozsądna troska o dobro wspólne.

TV Trwam News

drukuj