fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent A. Duda w rocznicę obchodów grudnia 1970 roku: Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych, którzy zginęli i byli poddawani represjom, bo upominali się oni o godność, wolność i sprawiedliwość

W Gdyni upamiętniono w piątek robotników, do których 17 grudnia 1970 r. wojsko i milicja otworzyły ogień. Uroczystości zorganizowano w rocznicę ,,Czarnego Czwartku”, czyli najkrwawszego dnia robotniczego powstania na Wybrzeżu. Jak podkreślił prezydent RP Andrzej Duda „nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych, którzy zginęli i byli poddawani represjom, bo upominali się oni o godność, wolność i sprawiedliwość. Walczyli o nią nie tylko dla siebie, ale także dla nas – dodał.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 6.00 niedaleko stacji SKM Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski. To właśnie tam rankiem 51 lat temu padły pierwsze strzały do robotników udających się do pracy.

W trakcie uroczystości rocznicowych głos zabrał Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, który odczytał list od  Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił, że nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych, którzy zginęli i byli poddawani represjom.

Stajemy dziś w miejscu, gdzie 51 lat temu rozegrała się straszliwa tragedia. Tego dnia w grudniu 1970 roku o 6.00 rano powietrze przeszyło odgłos strzałów. W odwecie za protesty stoczniowców i mieszkańców z Trójmiasta wojsko otworzyło ogień do robotników, którzy odpowiedzieli na apel władz, by wrócić do pracy. Zginęli niewinni ludzie, którzy w dobrej wierze w tragiczny, dosłowny sposób znaleźli się na celowniku komunistycznego reżimu. (…) Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych, którzy zginęli i byli poddawani represjom, bo upominali się oni o godność, wolność i sprawiedliwość. Walczyli o nią nie tylko dla siebie, ale także dla nas – przytoczył słowa prezydenta Paweł Szot.

Swoje przemówienie wygłosił także Roman Kuzimski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdynia, który przypomniał, że „nierozliczona zbrodnia komunistyczna przynosi dzisiaj zgniłe owoce”.

Miesza pojęcia, zakłóca naturalny porządek rzeczy. Przestępców i katów nazywa się bohaterami, patriotami i ludźmi honoru. Ich ofiarom zaś odbiera się prawo do sprawiedliwości i poczucia dumy z własnych dokonań. Tych pierwszych z wysokimi emeryturami, tytułami, stopniami chowa się z państwowymi honorami na warszawskich Powązkach, a tych prawdziwych bohaterów, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę, nie tylko trzyma w zapomnieniu, a często i biedzie, ale nawet wyszydza, znieważając ich pamięć i dobre imię. Na takim fundamencie nie da się budować zdrowego społeczeństwa – wskazał Roman Kuzimski.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdynia podkreślił także, że „Solidarność” od dziesięcioleci walczy o pamięć i sprawiedliwość.

Organizuje uroczystości, buduje pomniki, wydobywa z niepamięci prawdziwych bohaterów. Wielu z nich otrzymało państwowe odznaczenia, wielu – mam nadzieję – jeszcze otrzyma. Konsekwentnie wypełniamy nasz obowiązek, konsekwentnie przywracamy należne miejsca w zbiorowej pamięci. Bardzo w tym pomógł Instytut Pamięci Narodowej, który powstał m.in. z inicjatywy „Solidarności”. To nasz wielki sukces. Tak długo jak istnieje „Solidarność”, to się nie zmieni – dodał Roman Kuzimski.

Pod monumentem odczytano apel poległych i odmówiono modlitwę za ofiary grudnia 1970 roku, którą poprowadził ks. abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Wspominając tamten „Czarny Czwartek”, prosimy Cię Boże, abyś przyjął do niebieskiej ojczyzny tych, którzy oddali swoje życie na ołtarzu ziemskiej ojczyzny, broniąc godności człowieka i podstawowych praw. Udziel im daru wiecznego pokoju, którego nie było im dane zaznać na ziemi. Prosimy Cię miłosierny Panie, aby ofiara ich życia została doceniona i upamiętniona w sercach Polaków – podkreślił metropolita gdański.

Przypomnijmy, w grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków. Aby je stłumić, władze zezwoliły na użycie broni. Wg oficjalnych danych, zginęły wtedy 44 osoby, w tym 18 w Gdyni, a ponad 1160 zostało rannych. [więcej] 

Polecamy audycję „Aktualności dnia” z uroczystości upamiętniających „Czarny Czwartek”. [zobacz]

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl