Prezydent powoła zespół w ramach Narodowej Rady Rozwoju

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział powołanie zespołu, który będzie pracował nad zasadami wyboru sędziów oraz funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego na przyszłość.

Zespół ma powstać w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Do dialogu zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich partii politycznych, byli sędziowie Trybunału, eksperci od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane osoby.

Deklaracja prezydenta padła w orędziu. Prezydent Andrzej Duda przypomniał w nim, że wbrew jego apelom, Sejm poprzedniej kadencji, dokonał wadliwego wyboru kandydatów na sędziów TK.

Prezydent powiedział, że nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału, który powinien być pluralistyczny.

– Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji Państwa Polskiego, stojąc na straży Konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości, co do jego bezstronności – powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda.

Wczoraj TK uznał niekonstytucyjność podstawy prawnej wyboru w październiku dwóch osób, w miejsce sędziów Trybunału, których kadencja mija w grudniu.

Wybór trzech pozostałych osób został uznany za konstytucyjny. Zanim jednak zapadł ten wyrok, politycy PiS-u unieważnili uchwały PO w tej sprawie i wybrali pięciu nowych członków Trybunału. Prezydent odebrał ślubowanie od czterech z nich: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Za tydzień ślubowanie złoży Julia Przyłębska.

RIRM

drukuj