Trwa walka o Muzeum „Pamięć i Tożsamość”
To pamięć o tym, skąd się wzięliśmy i kim w istocie jesteśmy – mówił dziś o Muzeum „Pamięć i Tożsamość” prezydent Andrzej Duda. Łączę się w batalii o prawdę – to z kolei słowa prezesa IPN, Karola Nawrockiego, w kontekście ataków na Muzeum.
Po uroczystościach w „Kaplicy Pamięci” w toruńskim sanktuarium Prezydent RP zwiedził wystawę stałą w Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. świętego Jana Pawła II.
– Jest to pamięć i tożsamość, o naszej tożsamości, skąd się wzięliśmy, jak jako naród szliśmy przez dzieje, jak te dzieje się tworzyły i jak one nas tworzyły, i co nas tworzyło na przestrzeni tysiąca lat i kim w istocie dziś jesteśmy – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.
Celem Muzeum jest przedstawienie historii Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność, unikając schematów prostej chronologii. To dzieje Polski ukazane oczami świętego Jana Pawła II. Wszystko to w sposób przystępny także dla ludzi młodych.
– Wierze w to głęboko, że będą tutaj przyjeżdżać po to, bo to Muzeum pokazujące naszą historię, ale w taki bardzo specyficzny sposób – wskazał Andrzej Duda.
Muzeum pokazuje historię w sposób nowoczesny. Tak mówią sami uczniowie.
– To jest piękne Muzeum i powinno zostać – stwierdził uczeń.
Placówka wypełnia pewną lukę na muzealnej mapie Polski.
– To jest pamięć, która byłą zaniedbywana przez wiele lat i dopiero teraz o. Tadeusz Rydzyk CSsR był inicjatorem tego wielkiego dzieła, które pięknie świadczy o naszej historii – oznajmił uczestnik wydarzenia.
To świadectwo naszej historii nie wszystkim jest na rękę.
– Jest napór apostołów amnezji na Muzeum, w ogóle na polską kulturę na polską edukację – zauważył Karol Nawrocki, prezes IPN, obywatelski kandydat na prezydenta RP.
Próba likwidacji Muzeum przy wykorzystaniu aparatu państwowego to atak na katolików, atak na świętego Jana Pawła II.
– To jest chyba zamierzone działanie środowisk liberalno-lewicowych, aby atakować tego wielkiego Polaka, ten autorytet – stwierdził Adrian Mól, radny miasta Toruń.
Polacy nie raz pokazali, iż w słusznej sprawie potrafią się zjednoczyć i walczyć o prawdę. Tak było podczas walki o miejsce na cyfrowym multipleksie dla TV Trwam.
– Próbują wyplenić z tej Polski wszystko, co polskie. Powinniśmy się razem wszyscy zebrać, dlatego też przyszłam dzisiaj, żeby być i zamanifestować, iż to jest ważne – podkreśliła uczestnik wydarzenia.
Trwa zbiórka podpisów w obronie Muzeum.
– To jest jasna sprawa, że to jest przeciwko nie tylko Muzeum, ale całym strukturom, które ma Radio Maryja, TV Trwam. My w Kościele zbieramy podpisy, ludzie podpisują – zaznaczył ks. Piotr Matuszewski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Kąkolewie.
Z ust prezesa Instytutu Pamięci Narodowej padła ważna deklaracja.
– Ojcze Dyrektorze, Szanowni Państwo, łączę się w tej batalii jako prezes IPN z Państwem o naszą prawdę, o nas samych, skąd przychodzimy, kim jesteśmy, jakie są nasze cele – akcentował Karol Nawrocki.
Wzór protestu do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajdziemy na stronie Radia Maryja oraz w Naszym Dzienniku.
TV Trwam News