fot. Marek Borawski/ KPRP

8. rok prezydentury Andrzeja Dudy

Ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, niemal 70 wydarzeń o charakterze międzynarodowym, które odbyły się w Polsce, 6 zgłoszonych inicjatyw ustawodawczych i niemal 40 przyznanych awansów generalskich – to niektóre z liczb opisujących trzeci rok II kadencji prezydentury Andrzeja Dudy. 6 sierpnia minęła 8. rocznica zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na Prezydenta RP.

Prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych

Charakter ósmego roku kadencji Prezydenta RP Andrzeja Dudy określiła przede wszystkim aktywna polityka zwiększania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej w wymiarze wewnętrznym, a także międzynarodowym. Służyły temu zabiegi Głowy Państwa dotyczące budowania społecznej oraz instytucjonalnej odporności, bezprecedensowego zwiększania potencjału Sił Zbrojnych RP, zacieśniania relacji ze strategicznymi partnerami oraz wzmacniania pozycji Polski w strukturach sojuszniczych.

Celem działań Prezydenta było także ograniczenie wszelkich ryzyk dla stabilnego funkcjonowania i rozwoju państwa oraz obywateli wobec trwającego konfliktu na Ukrainie. Widząc zagrożenia dla Polski wiążące się z imperialną polityką Rosji – czego przejawem w ostatnich miesiącach były chociażby agresywne działania z wykorzystaniem Białorusi – Prezydent był jednym z głównych światowych przywódców zabiegających o wsparcie dla walczącej Ukrainy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Prezydent pozostał również orędownikiem ścisłej koordynacji władz państwa i tonowania emocji politycznych wokół spraw bezpieczeństwa.

Koordynacja działań państwa w sprawach bezpieczeństwa

W związku rosyjską agresją na Ukrainę Prezydent Andrzej Duda zwołał w BBN ponad 20 narad z udziałem przedstawicieli rządu, Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych, a także służb specjalnych. Podczas spotkań analizowano sytuację bezpieczeństwa państwa oraz koordynowano działania władz w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym.

Nadzwyczajne spotkania zwoływano w związku z sytuacjami kryzysowymi – taką był m.in. upadek rakiety w Przewodowie (Prezydent także złożył wizytę na miejscu tragicznego wydarzenia). Narada odbyła się również w dniu buntu Jewgienija Prigożina w Rosji.

Prezydent zwołał także dwie kolejne Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem przedstawicieli parlamentu, w tym reprezentantów głównych sił politycznych, rządu, wojska oraz służb mające na celu zbudowanie porozumienia wokół działań państwa w sprawach bezpieczeństwa.

Oficjalne i robocze spotkania z wojskiem

W ramach zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Prezydent odbył ok. 30 wizyt roboczych i oficjalnych wizyt oraz spotkań żołnierzami.

Prezydent złożył wizyty m.in. na największym w tym roku ćwiczeniu wojskowym ANAKONDA–23 oraz pierwszych ćwiczeniach związanych z ochroną infrastruktury morskiej na przekopie przez Mierzeję Wiślaną.

Składał też wizyty w Wojskach Specjalnych w jednostkach GROM oraz FORMOZA.

Okazją do spotkania z kadrą kierowniczą MON i Sił Zbrojnych RP była odprawa zorganizowana w przeddzień Szczytu NATO w Wilnie.

Wzmacnianie i rozwój Sił Zbrojnych

31 marca 2023 r. Prezydent RP zatwierdził Główne Kierunki Rozwoju Sił Zbrojnych RP określające priorytety rozwoju armii na lata 2025–2039. Obok Strategii Bezpieczeństwa Narodowego to najważniejszy dokument wydawany przez Prezydenta RP dotyczący Sił Zbrojnych RP. Za priorytetowe Prezydent określił m.in. rozwój wojsk lądowych, w tym przede wszystkim wojsk pancernych, zdolności obrony powietrznej, zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz wzmocnienie ochrony interesów morskich Polski. Priorytetowo potraktowane zostało również wzmocnienie wschodniej granicy RP poprzez formowanie nowych jednostek wojskowych i rozwój infrastruktury, zapewnienie ukompletowania Sił Zbrojnych RP, w tym zwiększenie liczebności armii oraz doskonalenie struktur dowodzenia i wzmacnianie odstraszania i obrony wschodniej flanki NATO.

Podczas odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP Prezydent poinformował także o trwających – w związku z zebranymi doświadczeniami z konfliktu na Ukrainie oraz przeprowadzeniem szeregu ćwiczeń – pracami nad nowymi rozwiązaniami prawnymi i organizacyjnymi dotyczącymi m.in. wzmocnienia systemu planowania obronnego w państwie.

W styczniu 2023 r. podczas wizyty w Wojskowym Instytucie Medycznym Prezydent poinformował o trwających pracach nad utworzeniem wojsk medycznych, prowadzonych przez MON, BBN oraz WIM. Inicjatywa utworzenia nowego rodzaju wojsk jest jednym z wniosków z analizy działań wojennych prowadzonych na Ukrainie.

Polityka kadrowa w Siłach Zbrojnych

Do najważniejszych decyzji kadrowych należało powołanie nowego Dowódczy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Prezydent wręczył też 21 awansów generalskich.

Wsparcie weteranów

Prezydent zgłosił nowelizację do ustawy o orderach i odznaczeniach znoszącą ograniczenia czasowe nadań odznaczeń i umożliwiającą uhonorowanie wszystkich uczestników Polskich Kontyngentów Wojskowych i misji zagranicznych, spełniających kryteria do nadania orderów i odznaczeń, co dotyczy m.in. kilkuset weteranów z Iraku.

Wsparcie modernizacji Sił Zbrojnych

W kontaktach bilateralnych Prezydent Andrzej Duda prowadził rozmowy nt. przyspieszenia realizacji kontraktów oraz dostaw sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP.

Z udziałem Prezydenta odbyła się pierwsza dostawa koreańskich czołgów K2 oraz haubic K9 do Polski, a także pierwsze strzelania, które zorganizowano na poligonie w Orzyszu.

16 września 2022 r. Prezydent wziął udział w zatwierdzeniu umów na dostawę dla Sił Zbrojnych samolotów bojowych FA–50.

Prezydent zapoznawał się także z działaniami związanymi z wdrażaniem systemu obrony powietrznej Wisła do Sił Zbrojnych RP, której pierwsze elementy dotarły do Polski.

Prezydent odwiedził także szereg firm polskiego przemysłu zbrojeniowego podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie prezydenckimi odznaczeniami uhonorowani zostali inżynierowie polskiej zbrojeniówki odpowiedzialni za takie produkty jak KRAB, GROT, PIORUN, POPRAD i PILICA. Specjalną nagrodą Prezydenta RP wyróżniony został System Pasywnej Lokacji planowany do użycia w ramach programów obrony powietrznej WISŁA i NAREW.

Podczas wizyty w radomskim Łuczniku Prezydent zapoznawał się z planami eksportowymi firmy oraz produkcją karabinka MSBS GROT.

Działania Sił Zbrojnych Poza Granicami Państwa

Prezydent wydał szereg postanowień utrzymujących działalność polskich kontyngentów wojskowych poza granicami państwa: w Iraku, Rumunii, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Sycylii, Litwie, Łotwie, Libanie, Turcji, RŚA.

Między innymi w wyniku uzgodnień Prezydentów Polski i Litwy na Litwie po raz pierwszy rozmieszczony został też polski kontyngent wojskowy o charakterze lądowym (dotychczas Polska brała udział z terytorium Litwy w misjach Air Policing), który wziął m.in. udział w zabezpieczeniu Szczytu NATO.

Współpraca sojusznicza

3 rok II kadencji w wymiarze sojuszniczym związany był z realizacją postanowień ze szczytu NATO w Madrycie (czerwiec 2022 r.) oraz wypracowywaniem decyzji na kolejny szczyt w Wilnie.

Działania prowadzone przez Prezydenta związane były m.in. ze zwiększeniem liczebności sił Sojuszu na naszej flance, pracami nad wzmocnieniem łańcucha dowodzenia w regionie, rozbudową infrastruktury, przyjęciem nowych planów obronnych oraz zwiększeniem sojuszniczych nakładów obronnych.

Prezydent kilkukrotnie rozmawiał tez z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Przygotowania do Szczytu NATO w Wilnie, oraz wsparcie Ukrainy, były także przedmiotem dwóch spotkań Bukaresztańskiej Dziewiątki – w Warszawie, 22 lutego 2023 r. oraz w Bratysławie, 6 czerwca 2023 r.

W ramach współpracy sojuszniczej Prezydent wydał także postanowienia o zgodzie na pobyt sojuszniczych kontyngentów wojskowych na terytorium RP z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec, Estonii, Włoch, w celu wzmocnienia Sił Zbrojnych RP oraz zabezpieczenia wschodniej flanki w czasie trwającego konfliktu na Ukrainie, m.in. systemami obrony powietrznej.

Prezydent prowadził także działania związane z inicjowaniem na forum międzynarodowym przekazywania kolejnych kategorii sprzętu oraz organizacji koalicji państw w tej sprawie. Dotyczyło to m.in. powołania z polskiej inicjatywy koalicji do przekazania czołgów produkcji zachodniej, która została ogłoszona przez Prezydenta we Lwowie 11 stycznia 2023 r. a także przekazania samolotów bojowych Ukrainie, o czym Prezydent poinformował 5 kwietnia 2023 r. podczas wizyty Prezydenta Ukrainy w Warszawie.

Prezydent wspierał także szkolenie żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy na terytorium Polski. Polska ma największy udział w szkoleniu ukraińskich wojsk w ramach unijnej misji EUMAM. Ponadto Polska była pierwszym państwem, które rozpoczęło szkolenia ukraińskich załóg na czołgach Leopard 2. [czytaj więcej]

prezydent.pl/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl