Prezydent A. Duda zakończył wizytę w Watykanie i Rzymie

Prezydent Andrzej Duda zakończył swoją dwudniową wizytę w Watykanie i Rzymie. Podczas swojego pobytu we Włoszech spotkał się z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz wziął udział w sesji plenarnej ONZ do spraw wyżywienia i rolnictwa. Dziś modlił się także przed grobem św. Jana Pawła II. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosił ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

– Panie prezydencie Rzeczypospolitej, dobrze, że Pan tutaj dzisiaj jest, tutaj, u grobu największego z rodu Polaków, bo wobec tego wszystkiego, co się dokonuje dzisiaj w naszej Ojczyźnie, wobec skarbu wolności, jaki został nam dany, wobec rozwoju gospodarczego, jaki widać gołym okiem, ale także wobec tych wszystkich niemądrych podziałów, kłótni i nieporozumień, warto tutaj właśnie przyjść, przyklęknąć i zasłuchać się w te słowa, jakie jeszcze brzmią w niedawnej przecież historii: „zanim stąd odejdę, proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – mówił podczas homilii ks. abp Jan Romeo Pawłowski

Eucharystii przewodniczył ks. kard. Zenon Grocholewski. Tak wspomina wybór ks. kard. Karola Wojtyły na Papieża.

– Spełniając swoją misję uniwersalną wobec całego Kościoła, w pewnym sensie także wobec całego świata, zrobił bardzo dużo dla naszego kraju, który znał, cenił, kochał, za który się modlił i który starał się ubogacić swoim słowem i działaniem – podkreślił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Na zakończenie Eucharystii para prezydencka złożyła kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II. Następnie prezydent udał się na sesję plenarną ONZ do spraw wyżywienia i rolnictwa.

– Polska jest wśród 34 krajów-sygnatariuszy aktu założycielskiego FAO podczas pierwszej konferencji w Quebecu w 1945 roku – przypomniał prezydent Andrzej Duda.

Z organizacją blisko był związany także św. Jan Paweł II.

– W swoim przesłaniu, wygłoszonym z okazji 31 konferencji FAO w roku 2001, stwierdził: „Różnorakie niesprawiedliwości na świecie zamieniają ziemię w pustynię, a najgorszą z niesprawiedliwości jest głód dotykający miliony osób” – zauważył prezydent. 

Taka sytuacja negatywnie wpływa na problematykę pokoju między narodami – zaznaczył Andrzej Duda.

– Nasz kraj przyjął założenie, że trwała walka społeczności międzynarodowej na rzecz wyeliminowania głodu stanowi jeden z warunków pokoju na świecie – akcentował prezydent.

Jednym z czynników składających się na wyeliminowanie głodu na świecie jest ochrona środowiska.

– Całościowe podejście wniesie wkład na rzecz zapewnienia zrównoważonych dostaw energii, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu. Przyczynia się również do walki z biedą, zapewni dostęp do wody pitnej i wreszcie przyczyni się do wyeliminowania głodu – wskazał Andrzej Duda.

Kwestie te zostaną omówione podczas szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach.

– Naszą główną ambicją podczas COP24 będzie przyjęcie protokołu katowickiego, pakietu decyzji, zestawu wytycznych i zasad, zapewniających pełną implementację Porozumienia paryskiego – zaznaczył prezydent.   

COP24 w Katowicach rozpocznie się 3 grudnia tego roku. Polska będzie gospodarzem tego szczytu już po raz czwarty. Dzisiaj obchodzimy światowy dzień żywności. 16 października to także dzień, w którym ks. kard. Karol Wojtyła został wybrany na Ojca Świętego. Dlatego dzisiaj szczególnie warto pamiętać o jego przesłaniu w sprawie niesprawiedliwości społecznej, jaką jest głód i to, w jaki sposób można go wyeliminować.

Konrad Janik/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl