fot. z zasobu IPN/https://ipn.gov.pl/pl/50-rocznica-grudnia-70/126391,Wlodzimierz-Suleja-Grudzien-1970-krwawe-konsekwencje-roku-1968.html

51 lat temu miał miejsce „Czarny Czwartek”

Dziś mija 51 lat od „Czarnego Czwartku” – najkrwawszego dnia robotniczego powstania na Wybrzeżu. O godz. 06.00 w Gdyni odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające wydarzenia z grudnia 1970 roku.

O godz. 06.00 powietrze przeszył odgłos strzałów. Wojsko otworzyło ogień do robotników w odwecie za protesty stoczniowców i mieszkańców Trójmiasta.

– Pamiętamy o śmierci niewinnych. Pamiętamy o ponad tysiącu rannych. Pamiętamy o prześladowaniach, ścieżkach zdrowia, torturach. Pamiętamy o pogrzebach urządzanych pod osłoną nocy. Pamiętamy o rodzinach, którym odebrano mężów, ojców i synów – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Dziś mija 51 lat od tamtej tragedii. Ludzie odpowiedzialni za dramat, który rozegrał się w grudniu 1970 roku, do dzisiaj nie zostali ukarani – wskazał Roman Kuzimski z NSZZ „Solidarność”.

– Nierozliczona zbrodnia komunistyczna przynosi dzisiaj zgniłe owoce: miesza pojęcia, zakłóca naturalny porządek rzeczy. Przestępców i katów nazywa się bohaterami, patriotami i ludźmi honoru. Ich ofiarom zaś odbiera się prawo do sprawiedliwości i poczucia dumy z własnych dokonań – powiedział Roman Kuzimski.

Tamtego grudniowego poranka zginęło 18 młodych Polaków. Najstarszy miał 34 lata. Wśród ofiar był ojciec pana Romana Drywy.

– To jest niewyobrażalne. Mamy przez długi czas nie było po śmierci ojca, bo się leczyła, była na środkach uspokajających. Trauma niesamowita – wspominał Roman Drywa, syn Brunona Drywy.

„Czarny Czwartek” stał się fundamentem oczekiwań na naprawę krzywd i godne upamiętnienie tych, którzy zginęli – podkreślił dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

– Pamiętajmy, że to były wielkie protesty, które miały zmienić państwo. One ostatecznie stały się wielkim fundamentem dla tego, co przyszło w latach 80-tych, dla dekady „Solidarności” – stwierdził prof. Mirosław Golon.

Wśród tych, którzy oddali hołd ofiarom, nie brakowało młodzieży. Pamięć historyczna nie wygasa – mówił przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Dośla.

– Robimy to po to, aby pamięć przenosić na kolejne pokolenia. Po to, aby zadawać kłam ludziom, którzy twierdzą, że zbrodniarze to byli patrioci, ludzie honoru – akcentował Krzysztof Dośla.

Za poległych razem z uczestnikami uroczystości modlił się metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Wojda.

– Wspominając „Czarny Czwartek”, prosimy Cię, Boże, abyś przyjął do niebieskiej ojczyzny tych, którzy oddali swoje życie na ołtarzu ziemskiej ojczyzny, broniąc godności człowieka i podstawowych praw – mówił ks. abp Tadeusz Wojda.

Pod pomnikiem – symbolem grudniowej masakry – odczytany został Apel Poległych.

– Was wołam robotnicy z Wybrzeża, którzy walczyliście w obronie praw człowieka i godności narodu polskiego. Stańcie do apelu! Chwała niezłomnym – podkreślono.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl