fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda zakończył wizytę w Chorwacji

Wspólne projekty energetyczne, infrastrukturalne i gospodarcze oraz zwiększenie wymiany handlowej. Tak ma wyglądać bliska współpraca Polski i Chorwacji w ramach inicjatywy Trójmorza. Prezydent Andrzej Duda zakończył dziś swoją wizytę w Zagrzebiu, gdzie spotkał się z prezydent Kolindą Grabar-Kitarović.

Przyjacielskie relacje między Polakami i Chorwatami są doskonałym fundamentem do budowania współpracy gospodarczej.

– Jesteście chętnie i mile widziani w naszym kraju – zadeklarowała Kolinda Grabar-Kitarović.

W ubiegłym roku Chorwację odwiedziło około milion Polskich turystów, którzy wydali ponad 255 mln euro.

– To nie tylko piękna przyroda, piękne morze. To nie tylko miejsca do plażowania oraz bardzo atrakcyjne do zwiedzania, ale to także świetna atmosfera, która jest tworzona pomiędzy naszymi społeczeństwami, w jakiej przyjmowani są polscy turyści. To ma niezwykle istotne znaczenie dla rozwijania naszej współpracy – powiedział Andrzej Duda.

Jednym z kluczowych projektów gospodarczych jest budowa gazociągów. Najważniejszym będzie ten łączący gazoport w Świnoujściu z powstającym gazoportem w Chorwacji.

– Połączenie Chorwacji i Polski przez infrastrukturę LNG i również połączenie z Węgrami czy Ukrainą to jest właściwa droga do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To będzie taki kręgosłup, jeśli chodzi o energetykę w ramach Trójmorza – wskazywała prezydent Chorwacji.

Polska jest też gotowa dostarczać do regionu gaz wydobywany na szelfie norweskim. Będzie to możliwe dzięki powstającemu połączeniu Baltic Pipe.

– To nie jest nasza ambicja, tylko tyle, żeby zaspokoić własny rynek i zabezpieczyć siebie. My chcemy być także dostawcą bezpieczeństwa i w związku z tym chcemy także tworzyć zabezpieczenie dla naszych partnerów w Europie środkowej tłumaczył prezydent Andrzej Duda.

Kolejna duża inwestycja to rozbudowa portu w Rijece, w który zainwestowali Polacy. Dzięki stworzeniu połączeń rzecznych mógłby on usprawnić transport towarów w całym regionie.

– Mam nadzieję, że Polska zacznie pewnego dnia traktować port w Rijece jako swój port południowy – oświadczyła Kolinda Grabar-Kitarović.

Współpracę w regionie ułatwią także nowe połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze oraz cyfryzacja.

– Ja wierzę, że właśnie między innymi dzięki temu w tym planie rozwoju współpracy Trójmorza, Polska i Chorwacja będą w stanie ten korytarz budować w sposób sprawny i że nasze działania w ramach tej inicjatywy pani prezydent zakończą się sukcesem –powiedział Andrzej Duda.

Prezydenci Polski i Chorwacji jasno pokreślili, że inicjatywa Trójmorza nie jest alternatywą dla Unii Europejskiej oraz nie jest ona wymierzona w żaden inny kraj.

– My tylko chcemy wykorzystać wszystkie możliwości finansowania z funduszy unijnych oraz możliwości biznesu i współpracy z państwami trzecimi –  tłumaczyła prezydent Chorwacji.

Szczyt państw Trójmorza z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa odbędzie się w lipcu w Warszawie. Nad jego agendą wspólnie pracują prezydenci Chorwacji i Polski, którzy będą gospodarzami tego spotkania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj