fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] P. Sałek o COP25: Mamy ogromną presję ze strony polityki klimatycznej, która przymusza nas, żeby odchodzić od paliw kopalnych, ale jest to w sprzeczności z porozumieniem paryskim

Mamy ogromną presję ze strony polityki klimatycznej, szczególnie tej unijnej, która przymusza nas do tego, żeby odchodzić od paliw kopalnych, ale jest to w sprzeczności z tym, co jest zapisane w porozumieniu paryskim, ponieważ mówi ono o tym, że można korzystać z własnych zasobów surowcowych, można iść swoją własną, indywidualną ścieżką rozwoju, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju – mówił Paweł Sałek, były wiceminister środowiska oraz doradca prezydenta RP do spraw ochrony środowiska i klimatu, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Madrycie rozpoczął się szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP25. Polskę podczas szczytu reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.

– Polska przekazała dzisiaj państwu Chile prezydencję w ramach konsultacji i negocjacji klimatycznych dlatego, że Polska przewodziła tym negocjacjom od ubiegłego roku, od grudnia, w ramach COP24, a teraz rozpoczyna się COP25 – poinformował Paweł Sałek.

W szczycie biorą udział delegaci z blisko 200 państw, którzy będą debatować na temat dalszych działań zmierzających do ograniczenia zmian klimatycznych.

– To są sprawy związane z uzupełnieniem Pakietu Katowickiego, dlatego że w tym pakiecie, który był przyjęty w tamtym roku, nie udało się do końca dopracować mechanizmów związanych z finansowaniem ochrony klimatu w ramach artykułu 6. porozumienia paryskiego. Będzie więc dyskusja na temat aktualizacji tych dobrowolnych zobowiązań, które w ramach porozumienia paryskiego poszczególne kraje mogą przedkładać; a także dyskusja o tym, w jaki sposób państwom, które są narażone na zmiany klimatyczne i efekty tych zmian, można by było skutki tych katastrof klimatycznych czy pogodowych rekompensować – wskazał były wiceminister środowiska.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Polska jest gotowa na redukcję emisji CO2, ale pod warunkiem odpowiedniej rekompensaty, która pozwoli na przebudowę systemu energetycznego.

– Premier wypowiedział się w ten sposób, że Polska może zdecydować się na dalszą redukcję emisji pod warunkiem, że będzie z tego tytułu miała pewne rekompensaty, bo przyjęcie kolejnych zobowiązań związanych ze zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych narzuca nam przebudowę i konieczność zmiany systemu wytwarzania i zmiany surowcowej polskiego sektora wytwarzania energii i ogólnie całego mixu energetycznego, co w układzie Polski, gdzie naszym podstawowym surowcem jest cały czas węgiel kamienny i brunatny, bo takie mamy zasoby i możliwości, cały czas chcemy korzystać z tych dóbr i je wykorzystywać – powiedział doradca prezydenta RP do spraw ochrony środowiska i klimatu.

Polska wypełnia postanowienia porozumienia paryskiego.

– Jednocześnie mamy ogromną presję ze strony polityki klimatycznej, szczególnie tej unijnej, która przymusza nas do tego, żeby odchodzić od paliw kopalnych, ale jest to w sprzeczności z tym, co jest zapisane w porozumieniu paryskim, ponieważ mówi ono o tym, że można korzystać z własnych zasobów surowcowych, można iść swoją własną, indywidualną ścieżką rozwoju, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i każde z państw, które są stronami porozumienia paryskiego, ma prawo przedkładać swoje własne, indywidualne kontrybucje do tego, żeby przeciwdziałać zmianom klimatycznym – oświadczył gość „Aktualności dnia”.

– Polskim pomysłem lansowanym przez wiele lat, szczególnie zawsze przez śp. prof. Jana Szyszko, były sprawy związane z pochłanianiem dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, dlatego że nie będzie rozsądnej, rzetelnej i uczciwej polityki klimatycznej, globalnej i unijnej, jeśli w ramach tej polityki nie będą zaangażowane lasy i gleby jako tzw. zbiorniki czy magazyny gazów cieplarnianych; tutaj prawo i konwencja klimatyczna, porozumienie paryskie i protokół z Kioto dają takie możliwości rozliczania co jest konieczne i niezbędne – dodał.

Całą rozmowę z Pawłem Sałkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl