fot. PAP/Kalbar

P. Sałek: Reforma traktatów to ogromna reforma nieporównywalna nawet do czasów, kiedy Polska przystępowała do UE. To ona zdecyduje, jak będzie wyglądać Polska i cała Unia w przyszłości

Problem jest i dotyczy on reformy traktatów. To jest ogromna reforma nieporównywalna nawet do czasów, kiedy Polska przystępowała do Unii Europejskiej. To jest reforma instytucjonalna prawa i źródeł prawa, która zdecyduje o tym, jak będą wyglądać wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska i cała Unia Europejska w przyszłości – powiedział dr inż. Paweł Sałek, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydat do Parlamentu Europejskiego z woj. łódzkiego, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja oraz TV Trwam.

W programie udział wziął także Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, kandydat do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia.

Marszałek województwa podkarpackiego zwrócił uwagę, że wiele decyzji dotyczących różnych obszarów życia (społecznego, gospodarczego, przyrodniczego) podejmuje się właśnie w Brukseli i wszelkich regulacji jest aż za dużo i wykraczają one poza kompetencje Wspólnoty.

– Nie wyobrażam sobie, żebyśmy tam nie byli, żebyśmy nie wpływali na te dobre i złe decyzje. To jest wyzwanie. Trzeba swoje doświadczenie, swoje kompetencje oddać swojemu regionowi, czyli Podkarpaciu i naszej Ojczyźnie. Samorządowiec, polityk stawia się do dyspozycji społeczeństwa – powiedział Władysław Ortyl.

Dr inż. Paweł Sałek powiedział, że stara się o mandat w wyborach do Europarlamentu, ponieważ przed Polską i Europą są wielkie wyzwania, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przyrody, leśnictwa czy polityki klimatycznej.

– To szereg trudności związanych z Europejskim Zielonym Ładem. Widzimy to dzisiaj na ulicach polskich miast i w polskich gospodarstwach. Tę sprawę trzeba absolutnie zreformować, zatrzymać i doprowadzić, żeby to było urealnione, bo wszystkim nam zależy na ochronie środowiska, ale nie może się to odbywać w ten sposób, że dzisiaj człowiek z tego powodu cierpi (cierpią rolnicy, hutnicy, górnicy). Następni do „likwidacji” będą leśnicy i cała substancja przyrodnicza, więc trzeba temu absolutnie dać opór. Ponad połowa prawa w ramach Unii Europejskiej, które jest tworzone na poziomie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej czy Komitetu Regionów to prawo, które później jest albo implementowane do naszego kraju (poprzez ustawy), albo bezpośrednio dotyczy całej sfery działalności życia gospodarczego czy w ogóle funkcjonowania państwa. Konieczne jest, aby reprezentacja w PE, który współtworzy prawo w UE, które później dotyczy państw członkowskich, było absolutnie realizowane przy udziale stronnictwa konserwatywnego – zaznaczył polityk Prawa i Sprawiedliwości.  

Zdaniem gościa Radia Maryja i TV Trwam, nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego są najważniejsze, odkąd Polska jest w Unii, a w tym roku obchodzimy 20-lecie obecności naszej Ojczyzny we Wspólnocie.

– Wbrew temu, co się w Polsce mówi (szczególnie „Koalicja 13 grudnia” mówi, że problemu w Polsce nie ma), to problem jest i dotyczy on reformy traktatów. To jest ogromna reforma nieporównywalna nawet do czasów, kiedy Polska przystępowała do UE. To jest reforma instytucjonalna prawa i źródeł prawa, która zdecyduje o tym, jak będą wyglądać wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska i cała Unia w przyszłości – wskazał kandydat do PE z listy Prawa i Sprawiedliwości. 

Władysław Ortyl zaznaczył, że wielokrotnie apelował, by zatrzymać wprowadzanie kolejnych regulacji powiązanych z Europejskim Zielonym Ładem.

– Apelowaliśmy o to, by zweryfikować Europejski Zielony Ład, żeby go zderzyć z konsekwencjami finansowymi i z odpowiedziami na pytanie: Czy nas stać na takie tempo i czy powinno to być realizowane w tym momencie? Nikt nie zwraca uwagi na to, że była pandemia COVID-19, iż mamy wojnę na Ukrainie, że mieliśmy galopującą inflację w całej Europie (…). Dziś ta refleksja będzie musiała nastąpić – podkreślił kandydat do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia.

Dr inż. Paweł Sałek przypomniał, że w Unii Europejskiej jest inaczej niż w Polsce pod wieloma względami.

– W Unii jest tak, że tylko i wyłącznie Komisja Europejska ma prawo do wniosku legislacyjnego. Już na samym początku następuje kreacja prawa i pewne sparametryzowanie warunków brzegowych, które będą decydować o tym, jak finalnie ten akt będzie wyglądał (…). Są sytuacje, kiedy trzeba składać skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i pakt migracyjny jest tego ewidentnym przykładem. De facto to jest legalizacja przemytu ludzi do Europy. Tych ludzi przywożono, nie dając im szansy na to, żeby mogli w normalny sposób funkcjonować. Dzisiaj jest tak, że aktem prawa unijnego rozporządzenia, wbrew traktatom, dojdzie do legalizacji przemytu ludzi. Państwa członkowskie, które nie mają nic wspólnego z czasami kolonialnymi, tak jak Polska, będą musiały z tego tytułu przyjmować migrantów w imię wielkich idei europejskich – stwierdził kandydat do Parlamentu Europejskiego z woj. łódzkiego.

Aktualnie krążą informacje, że obecni rządzący (rząd Donalda Tuska) będą chcieli przeprowadzić tzw. reformę Lasów Państwowych i prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl