fot. pl.wikipedia.org

W Łodzi odbędą się uroczystości z okazji 98. rocznicy Zaślubin Polski z morzem

W Łodzi odbędą się dziś uroczystości z okazji 98. rocznicy Zaślubin Polski z morzem. Wydarzenie zainauguruje Msza św. o godzinie 15.00, sprawowana w kościele Salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Eucharystia koncelebrowana będzie w intencji ludzi morza.

Podczas obchodów przyznane zostaną też statuetki oraz pamiątkowe pierścienie „Animus et Semper Fidelis”.

W tym roku otrzymają je: była premier Beata Szydło, poseł Małgorzata Wasserman oraz ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Odznaczenia są wyrazem uznania za działalność na rzecz rozwoju Polski –  mówi Wojciech Grochowalski z Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, które organizuje wydarzenie.

– Dotychczasowy wybór laureatów świadczy o tym, że te osoby dokonały wiele dla naszego państwa, narodu. W gronie tych osób byli m.in. księża, biskupi, politycy, ludzie morza, ale nie tylko oni. Byli także ci, którzy pracują w zaciszu i nie piszą o nich gazety – zwraca uwagę Wojciech Grochowalski.

Symbolicznych zaślubin Polski z morzem dokonał 10 lutego 1920 roku, u progu niepodległości, gen. Józef Haller. Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km.

RIRM

drukuj