Rząd chce budować sieć 5G

Jeszcze w tym roku w Łodzi rozpocznie się pilotaż sieci 5G. Porozumienie w tej sprawie podpisały Specjalna Strefa Ekonomiczna w tym mieście i Politechnika Łódzka – poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Przedstawiciele rządu przekonują, że zbudowanie sieci 5G umożliwi szybki rozwój polskiej gospodarki i wpłynie na jej konkurencyjność.

Nowa technologia jest niezbędna m.in. do rozwoju telemedycyny, transportu autonomicznego, nowoczesnej produkcji czy usług – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński

– Często nie zdajemy sobie sprawy, wchodzimy do zakładów pracy, widzimy mnóstwo robotów, to wszystko jest ze sobą powiązane jakimiś kablami, różnymi urządzeniami. Jeżeli zaczniemy stosować 5G, to będą to po prostu autonomiczne elementy, które będą mogły ze sobą współpracować, bez tych wszystkich kabli. To wszystko nie będzie mogło funkcjonować bez technologii 5G. To będzie olbrzymi przełom – podkreśla Jerzy Kwieciński.

Środki na budowę modelu 5G będą pochodziły z kilku źródeł – z funduszy unijnych, wkładu przedsiębiorców i budżetu państwa.

Najważniejszym elementem wprowadzania nowej technologii jest jednak zharmonizowanie obowiązujących w Polsce limitów gęstości mocy z normami rekomendowanymi m.in. przez WHO.

Eksperci wskazują, że przy obowiązujących limitach mocy nie ma możliwości zbudowania w Polsce sieci 5G. Jak ostrzegają, jeśli tego nie zrobimy już w 2020 roku, zwłaszcza w dużych miastach, będziemy mieli znacząco ograniczoną transmisję danych, a w 2030 r. czeka nas kryzys telekomunikacyjny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl