Bogactwo daru wiary

Ksiądz kardynał Tarcisio Bertone, najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI, przewodniczył wczoraj w Łodzi archidiecezjalnemu Świętu Eucharystii. Uroczystość była ukoronowaniem obchodów 25-lecia wizyty Jana Pawła II w tym mieście, a także jednym z ważnych punktów kilkudniowej wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Polsce.

W sobotę ksiądz kardynał uczestniczył w sesji naukowej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Podczas piątkowej wizyty w Krakowie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wcześniej odprawił również Mszę św. w kaplicy na Wawelu, a po niej złożył hołd śp. parze prezydenckiej.

 

Łódzkie Święto Eucharystii rozpoczęło się przed sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. Po procesji eucharystycznej ulicami miasta na placu katedralnym przy ołtarzu polowym została odprawiona uroczysta Liturgia w języku łacińskim. – Wdzięczny jestem Panu za możliwość wspólnego uwielbiania Chrystusa w Eucharystii – mówił ks. kard. Bertone, dodając słowa, jakie na tej ziemi wypowiedział 25 lat temu bł. Jan Paweł II: „Pozdrawiam was w imię Eucharystii, z której buduje się Kościół jako Ciało Chrystusa: wspólnota odkupionych w Chrystusie”. Zwracając się do zebranych, zauważył, jak często pochłonięci codziennością doświadczamy lęku o wiele życiowych spraw. – Jesteśmy zaabsorbowani propozycjami świata, a troska o jutro – i związany z nią niepokój – przybijają nas do ziemi – mówił. Dodając otuchy, wysłannik watykański podkreślił: „Nie można jednak zapomnieć o obietnicy Zmartwychwstałego Pana, że będzie z nami zawsze”. Podkreślił, że Chrystus przychodzi do nas, „do swoich uczniów początku III tysiąclecia z tym samym, zawsze aktualnym, odwiecznym planem miłości i pyta: Czym żyje dzisiejszy człowiek? Czym my żyjemy? Co najbardziej nas dziś absorbuje? O czym najchętniej rozmawiamy? Gdzie dzisiejszy człowiek najchętniej pokłada swoje nadzieje? Komu i czemu ufa?”. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślał wagę świętowania niedzieli. – Prawdziwy chrześcijanin kochający Boga nie może przeżywać niedzieli bez spotkania przy stole Eucharystii – mówił. Przypominając słowa Benedykta XVI, podkreślał: „Wiara polega na głębokiej, osobistej relacji z Chrystusem, relacji opartej na miłości Tego, który nas pierwszy umiłował (por. 1 J 4, 11), aż do całkowitej ofiary z siebie”. Dodał, że „wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie” (Jk 2, 17). – Bóg zawsze przychodzi z pomocą naszej słabości. Zawsze nam towarzyszy. Obudźmy więc w nas wiarę, nadzieję i miłość – akcentował. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił wartość wspólnoty wiary, jaką daje rodzina, w której ludzie dorastają i uczą się miłości do Boga i do drugiego człowieka, jak również miłości do Eucharystii. Eucharystię wraz z niecodziennym gościem – ks. kard. Bertonem, celebrowali licznie zgromadzeni przedstawiciele Kościoła w Polsce. Na zakończenie Eucharystii ks. kard. Bertone poświęcił nowo powstałe Centrum Studiów im. Jana Pawła II w Łodzi.

 

Człowiek wartością moralną
W sobotni wieczór dla ludzi nauki i kultury w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi ks. kard. Bertone wygłosił wykład „Jan Paweł II, świadek i nauczyciel kultury życia”. – Podstawowym wymiarem kultury jest wymiar etyczny – mówił do naukowców ksiądz kardynał, przywołując słowa Jana Pawła II: „Zabezpieczając pierwszeństwo tego wymiaru (…) zabezpieczamy pierwszeństwo człowieka. Człowiek bowiem realizuje się jako człowiek zasadniczo przez swą wartość moralną”. Wysłannik Watykanu przypomniał przemówienie Karola Wojtyły z 1980 roku, który w siedzibie UNESCO potwierdził, że „Kultura jest tym, przez co człowiek jako człowiek staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest”. (…) Człowiek i tylko człowiek jest sprawcą i twórcą kultury; człowiek i tylko człowiek w niej się wyraża i w niej się potwierdza”. Posługując się słowami Benedykta XVI wypowiedzianymi w Polsce 26 maja 2006 r., sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej dodał: „Proszę was, pielęgnujcie to bogate dziedzictwo wiary poprzednich pokoleń, dziedzictwo myśli i posługi wielkiego Polaka, Papieża Jana Pawła II”.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę, że encyklika „Evangelium vitae” ukierunkowała refleksję nad współczesnymi wyzwaniami dociekań naukowych, zwłaszcza z zakresu bioetyki. Zaznaczył, że te badania „cechują dramatyczne perspektywy, gdy znika odniesienie etyczne i religijne”. Zwrócił uwagę, że kiedy człowiek wybiera wolność rozumianą jako absolutną autonomię od Boga, wtedy czyni się twórcą świata i siebie samego. Jak zaznaczył ks. kard. Bertone, „to nie jest droga, przez którą [człowiek] będzie mógł realizować siebie samego i która zaprowadzi go do szczęścia”. Zaznaczył, że troska o realizację „Evangelium vitae” nie jest „niczyim monopolem, ale zadaniem i odpowiedzialnością wszystkich”.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podczas pobytu w Krakowie w ramach swojej wizyty w Polsce odprawił Mszę św. w katedrze wawelskiej przy konfesji św. Stanisława BM. Po Eucharystii sprawowanej w sobotę rano przy relikwiach patrona Polski modlił się także w Krypcie Srebrnych Dzwonów przy grobie pary prezydenckiej.
Obecność i modlitwa przy grobie śp. Lecha i Marii Kaczyńskich to wyraz uznania, jakim prezydenta Lecha Kaczyńskiego darzył ks. kard. Bertone. Najbliższy współpracownik Benedykta XVI podczas swojej kilkudniowej wizyty w Polsce oprócz Krakowa odwiedził także Łódź, dzisiaj będzie obecny w Bydgoszczy, a następnie uda się do Gdańska. W środę odleci do Rzymu.

Małgorzata Bochenek, Kraków
ks. Mariusz Wojturski, Łódź

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl