(fot.PAP)

Gotówka za obiad z Cameronem

Brytyjski Scotland Yard postanowił wszcząć dochodzenie w sprawie afery lobbingowej w reakcji na doniesienia, że skarbnik Partii Konserwatywnej Peter Cruddas oferował lobbystom płatny dostęp do premiera i wpływowych członków rządu.

Afera „cash-for-access” (gotówka za dostęp) wyszła na jaw pod koniec marca, gdy opisali ją dziennikarze „Sunday Timesa” podający się za zagranicznych inwestorów. Rozmowa, w której Cruddas zaproponował przeznaczenie kwoty 250 tys. funtów na fundusz partii w zamian za zaproszenie na prywatny lunch z premierem w jego siedzibie na Downing Street, została sfilmowana z ukrytej kamery. Brytyjskie prawo wyborcze zabrania partiom politycznym przyjmowania dotacji od zagranicznych inwestorów. W tym przypadku miały to być pieniądze z Liechtensteinu. Na spotkaniu Cruddasa z domniemanymi inwestorami dyskutowano o sposobach obejścia zakazu, m.in. poprzez ustanowienie fasadowej spółki zależnej w Wielkiej Brytanii lub posłużenie się podstawionymi obywatelami brytyjskimi. Cruddas podał się do dymisji, tłumacząc, że z jego strony były to „czcze przechwałki” i nic więcej. Premier David Cameron odciął się od niego i zarządził dochodzenie wewnątrzpartyjne. Cruddas był jednym z największych finansistów Partii Konserwatywnej.

 

Komisja wyborcza badająca sprawę „przechwałek” Cruddasa poinformowała dziennik „The Independent”, że policja uznała sprawę za poważną, a komisja gotowa jest służyć jej ekspertyzą. Komentatorzy zwracają uwagę, że wiadomość o wszczęciu dochodzenia została ogłoszona w politycznie trudnym okresie dla Camerona. W najbliższym tygodniu wraz z ministrem finansów George´em Osbornem będzie składał wyjaśnienia przed komisją lorda Levesona badającą kontakty polityków z wielkim biznesem medialnym w związku z aferą podsłuchową. Cameron i Osborne będą pytani o swoje bliskie kontakty z imperium mediów Ruperta Murdocha – News Corp., oraz o okoliczności wyznaczenia Andy´ego Coulsona na dyrektora komunikacji w kancelarii premiera po wyborczym zwycięstwie konserwatystów w maju 2010 roku. Coulson ustąpił z tej funkcji na początku 2011 roku. W latach 2007-2010 był bliskim doradcą Camerona, wówczas lidera opozycji.


drukuj